Парламентська хроніка
Ранкове засідання 10 січня
Учорашнє пленарне засідання, яке мало розпочатися з кадрових питань — зокрема, дострокового припинення повноважень депутатів-сумісників — розпочалося із блокування. Опозиційні фракції вимагали виконати конституційну вимогу про персональне голосування депутатів та ухвалити рішення про курс України на євроінтеграцію, прийняти зміни до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів, декриміналізувавши статті, за якими засуджено Ю. Тимошенко та Ю. Луценка, а також закон про амністію, підготовлений трьома опозиційними фракціями. З ранку аж до 16-ї години тривали перемовини лідерів фракцій у кабінеті Голови Верховної Ради Володимира Рибака, котрий не раз закликав депутатів «почути один одного».
На початку пленарного засідання склали присягу троє народних депутатів України — Юрій Поляченко, Олександр Зац, Юрій Благодир, обрані 28 жовтня 2012 року в загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі за списком Партії регіонів, котрих ЦВК зареєструвала обраними народними депутатами 3 січня 2013 року.
Лідер фракції ВО «Свобода» Олег Тягнибок став вимагати від головуючого — Голови Верховної Ради Володимира Рибака — оголосити список народних депутатів, котрі не зареєструвалися на ранковому засіданні, та заблокувати їхні картки. Володимир Рибак доручив парламентському секретаріату підготувати відповідні матеріали.
На вимогу двох фракцій — «Батьківщина» і «Свобода» — в роботі парламенту було оголошено дві перерви. Після першої перерви представники опозиційних фракцій заблокували парламентську трибуну. Лідер фракції ВО «Батьківщина» Арсеній Яценюк оприлюднив із парламентської трибуни вимоги опозиційних фракцій: включити до порядку денного проект заяви Верховної Ради про підтримку курсу України на інтеграцію з ЄС, а також проекти законів про внесення змін до Кримінального і Кримінального процесуального кодексів із метою забезпечення правових зобов’язань України (які передбачають декриміналізацію статей, за якими засуджено екс-прем’єра Юлію Тимошенко та екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка), і проект закону про амністію, внесений трьома опозиційними фракціями. Він також наголосив на потребі персонального голосування депутатів і попросив головуючого оприлюднити імена тих народних обранців, котрі не зареєструвалися зранку: «Ми далі наполягаємо на тому, щоб виконувалася головна конституційна вимога — про особисте голосування депутатів. Інакше парламент не працюватиме».
Голова Верховної Ради Володимир Рибак зауважив, що порядок денний сьогоднішнього засідання було сформовано на вчорашній погоджувальній раді, і питання, на яких нині наполягає опозиція, до порядку денного включено не було. Бо вони виникли сьогодні зранку. Тому глава парламенту оголосив ще одну перерву і запросив керівників фракцій зібратися в його кабінеті на нараду. Однак до 12-ї години лідери фракцій так і не змогли домовитися. В. Рибак повідомив, що консультації тривають, і продовжив перерву до 16-ї години.
Головуючий оголосив на пленарному засіданні про створення в парламенті трьох міжфракційних депутатських об’єднань: «Львівщина» (співголовами якого обрано Ірину Сех і Степана Кубіва), «На підтримку канонічної православної церкви України» та «Міжнародний антифашистський фронт». Керівником останніх двох об’єднань обрано народного депутата Вадима Колесніченка.
В. Рибак також поінформував, що у зв’язку з обранням заступником Голови Верховної Ради Руслана Кошулинського, заступником голови фракції ВО «Свобода» обрано Олексія Кайду. Головуючий оголосив про входження народного депутата Євгена Мармазова до складу депутатської фракції КПУ.
О 16-й годині роботу парламенту було розблоковано. За словами глави парламенту Володимира Рибака, керівники фракцій домовилися і затвердили такий план вечірнього пленарного засідання: дострокове припинення повноважень депутатів-сумісників, кадрові питання і робота над законопроектами, зокрема про включення до порядку денного сесії 12 законопроектів, ратифікація низки міжнародних угод. До порядку денного додали ще п’ять законопроектів, на яких наполягала зранку опозиція: про внесення змін до КПК (проект
В. Швеця) та проект закону про амністію (в авторстві
А. Кожем’якіна), а також парламентську постанову про євроінтеграцію України.
Депутати вітали з Днем народження своїх колег Ігоря Алексєєва, Георгія Воропаєва, Ірину Горіну.
Цитата
Володимир РИБАК, Голова Верховної Ради:
«Питання, на яких наполягає опозиція, до порядку денного на погоджувальній раді включені не були, бо вони виникли зранку перед пленарним засіданням».
Олена Нетецька, Борис Дейч.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.