На одному з найстаріших вуглевидобувних підприємств Горлівки — шахті імені Леніна — важлива подія: введено в експлуатацію новий горизонт 1190 метрів. За словами народного депутата України колишнього генерального директора державного підприємства «Артемвугілля» Анатолія Гончарова, на цей день гірники чекали довго. Ще минулого століття — 1986 року (!) — розпочалися роботи, але через проблеми з фінансуванням їх зупинили і лише 2006-го знову відновили. «Пуск нового горизонту відкриває доступ до запасів вугілля у вісім мільйонів тонн, що має забезпечити роботу підприємства на 25 років», — сказав Анатолій Гончаров.
Цей об’єкт важливий не лише для самої шахти, а й для інших підприємств об’єднання. Народний депутат підкреслив, що із загальної вартості будівництва — 167 мільйонів гривень — 97 мільйонів становлять кошти шахт Горлівки.
Пуск горизонту — неабияка подія для вугільної галузі України. Як розповів Марк Рубан, керівник шахтопрохідного управління № 10, що виконувало будівельні роботи, відкриття нових горизонтів з нуля не здійснювалося в нашій країні уже майже 20 років. Показово й те, що вдалося уникнути такого негативного і непоодинокого останнім часом явища, як непогашена заборгованість. «За виконану шахтопрохідниками роботу і держава, і замовник (ДП «Артемвугілля») розрахувалися повністю», — відзначив Рубан.
Нині на шахті працює близько 1600 гірників. «Повноцінна розробка вугільних пластів на глибині 1190 метрів з відкриттям нових лав і ділянок сприятиме створенню протягом трьох років до 1000 додаткових робочих місць», — сказав виконувач обов’язків генерального директора ДП «Артемвугілля» Сергій Ковальов. За розрахунками фахівців, пуск горизонту дає змогу збільшити видобуток з нинішніх 500 тонн до 1000 тонн за добу, що знизить собівартість продукції та поліпшить фінансове становище шахти. Звичайно, необхідною умовою є попит на продукцію підприємства. «Сьогодні в Україні спостерігається профіцит вугілля марки «К» (коксівне вугілля. — Авт.), а у грудні на шахті імені Леніна назбирався півмісячний запас. Але це тимчасове явище, і ми очікуємо поліпшення реалізації в 2013 році», —підкреслив Сергій Ковальов.
З початку 90-х років минулого століття з 10 горлівських шахт шість було закрито. Гірники сподіваються, що після пуску цього горизонту почнеться розвиток й інших вугільних підприємств міста. Це зупинить вимирання селищ гірників.
Горлівка
Донецької обл.
На знімку: шахта імені Леніна — найстаріша в Горлівці — одержала перспективу як мінімум на 25 років.
Фото автора.