Сезон, що настав, — не тільки період акліматизації до морозів та передсвяткової метушні, а й розгулу грипу. Як убезпечити себе й дітей від вірусів?

Людмила Гарячева.
Чернігів.
Відповідає біолог Ніна УВАРЕНКО:
— Віруси впливають майже на все живе на нашій планеті. Крім суто людських є й такі, які можуть передаватися від тварин людям (пташиний, свинячий грип).
За своєю структурою вірус дуже простий. На відміну від інших форм життя у цієї не клітинна будова. Вона несе в собі спадкову інформацію, яка зберігається в молекулі ДНК чи РНК, зверху вкритій протеїновою оболонкою. Ось і весь вірус.
Сам по собі в природі він не зміг би існувати. Увесь життєвий цикл вірусу проходить усередині живої клітини іншого організму. Потрапивши в зовнішнє середовище, він не гине одразу ж, залишаючись хранителем мобільного набору генетичної інформації.
Віруси не можуть жити в будь-якій клітині. Їм подавай саме ту, яку конкретний вірус може змусити працювати на себе. Так, наприклад, вірус інфекційного гепатиту здатен існувати й розмножуватися тільки в клітинах печінки, і більше ніде, вірус епідемічного паротиту (свинки) надає перевагу клітинам слинних залоз, грипу — слизовим оболонкам трахеї й бронхів, енцефаліту — головного мозку і т. д.
Різні типи вірусів полюбляють і різний час. З осені й до пізньої весни причиною застуди можуть стати близько ста типів риновірусів. Між груднем і травнем велику кількість застуд провокують деякі типи коронавірусів, віруси грипу, парагрипу, а також респіраторні, адено- і ентеровіруси.
Чому ми хворіємо на грип знову й знову? Вірус дуже хитрий і постійно змінює свої зовнішні білкові оболонки. Щойно в організмі виробляються антитіла проти одного різновиду, з’являється інший вірус, проти якого ці антитіла безсилі.
Як інфекція потрапляє в організм? Від хворих людей повітряно-крапельним шляхом. Найзаразніші ті, хто переносить захворювання в неважкій або в напівприхованій формі. Максимальна кількість вірусів міститься в мікроскопічних краплях слизу, що вилітає з носа й рота під час кашлю та чхання. Однак повітрям вони можуть передаватися тільки на дуже невеликій відстані.
Найзручніші місця для локалізації й розмноження вірусів — слизові оболонки органів дихання. Вони прикріплюються до тканин слизової, поступово потрапляючи безпосередньо в клітини. В одній розвивається декілька мільйонів вірусів! Ці молоді віруси починають рухатися по тканинах, вражаючи нові клітини.
Для безперешкодного проникнення в тканини у вірусі є спеціальна речовина — нейрамінідаза. Вона допомагає руйнувати протеїни, з яких створена клітинна оболонка. Тому вірус не може двічі оселитися в одній і тій самій клітині — вона вже зруйнована. І йому необхідно захоплювати нові клітини. Тому й просувається вірус по тілу з такою шаленою швидкістю. Так, потрапивши в трахею або ніс, грип за кілька годин заселяє органи дихання майже повністю.
Перебуваючи в крові, вірус руйнує кровоносні шляхи й у такий спосіб впливає на велику кількість внутрішніх органів: під дією вірусу грипу судини погано стискаються, і на їхніх стінках формуються мікроскопічні тромби, що призводить до порушення функцій внутрішніх органів.
Перші симптоми грипу (різке підвищення температури) насправді свідчать про те, що ваш організм лікується сам. Температура може сягати 400 С й триматися до п’яти діб. Разом із нею виникають мігренеподібні болі в очах, чолі й скронях. Ломота в м’язах і суглобах — наслідок отруєння організму продуктами життєдіяльності вірусів. Далі — утруднене диханння, соплі, сухий болісний кашель. У малят до перерахованих симптомів можуть додатися й диспепсичні явища (діарея, блювота).
Багато хто вважає, що грип — не надто небезпечна недуга, з якою спокійно можна ходити на роботу. Це серйозна помилка. Так, летальність не характерна для звичайного грипу. Але ускладнення, які він спричиняє, можуть значно погіршити загальний стан людини. У клітини, зруйновані вірусом, легко потрапляють вторинні інфекції. Нерідко ускладненнями грипу є запалення серцевого м’яза, менінгіт, енцефаліт і розриви судин головного мозку.
Головний бар’єр на шляху вірусних інфекцій — система інтерферону в організмі. Інтерферон — найважливіший захисний білок, що утворюється у відповідь на проникнення вірусу в клітини.
Як лікуватися? Ніяких особливих лікарських засобів від нього нема, а відомі антибіотики не виявляють пригнічувальної дії на жоден тип вірусу грипу! Однак антибіотики призначають, якщо є небезпека розвитку вторинної бактеріальної пневмонії. Лікування зазвичай включає приймання лікарських препаратів, які знижують температуру й полегшують інші симптоми захворювання.
Головний принцип лікування таких інфекцій — допомогти організму самому перемогти вірус. Тобто створити умови (режим, дієту, певні ліки), за яких боротьба з вірусом закінчиться перемогою над ним.
Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.