Останніми роками здоровий спосіб життя та виховання фізично міцної та патріотично налаштованої молоді стали стратегічними пріоритетами державних інтересів країн цивілізованого світу. Для України, яка опинилася в складних геополітичних умовах, сьогодні вкрай важливо зробити все можливе задля збереження життя та мінімізації жертв серед учасників АТО і призовників.

Одним з ефективних кроків на шляху до зміцнення обороноздатності України може стати універсальний бій — самостійний вид спорту, що тісно пов’язаний з розвитком різних видів бойових єдиноборств. Ця спортивна дисципліна має увійти до навчальних програм Міністерства освіти та силових відомств держави. Ініціативу вже схвалили керівники Міністерства оборони, МВС та інші силовики. Цього тижня пропозиції щодо розвитку універсального бою в державі надіслано Президенту України Петру Порошенку.

Що таке універсальний бій та які кроки потрібно зробити державі під час урядових реформ? Про це ми поговорили з ініціатором ідеї президентом Європейської континентальної Міжнародної та Української спортивної федерацій «Універсальний бій» Олександром Кондрашовим (на знімку).

— Олександре Миколайовичу, розкажіть, будь ласка, про особливості універсального бою. Чим він відрізняється від інших єдиноборств?

— На сьогодні універсальний бій є одним з видів єдиноборств, що найдинамічніше розвиваються. Зазвичай програма змагань складається з двох частин. Перша — це подолання смуги перешкод, куди входять метання ножа і стрільба з пневматичної зброї. Друга частина — безпосередньо бій на рингу, де спортсмен повинен провести два раунди. Під час бою спортсменам дозволяється завдавати ударів ногами і руками, використовувати задушливі і больові прийоми.

Універсальний бій у світі не має альтернативи. Як самостійний вид спорту він тісно пов’язаний з розвитком різних видів бойових єдиноборств. Крім того, займатися цим видом спорту можуть всі без виключення — дорослі та діти, чоловіки та жінки.

У зв’язку з тим, що у цьому виді спорту основний акцент іде на динаміку (постійні активні рухи як під час подолання смуги перешкод, так і під час бою у ринзі), завдання універсального бою полягає у розвитку та вдосконаленню у спортсменів, звичайно ж, фізичної підготовки, тактики та стратегії ведення бою у ринзі та в деякій мірі подолання смуги перешкод, розвитку активного та швидкого мислення, реакції, а також удосконалення навичок бойових єдиноборств.

Крім того, останніми роками універсальний бій стає дедалі популярнішим видом спорту серед молоді. Так, у жовтні 2014 року, молодіжна збірна України стала чемпіоном світу під час міжнародних змагань з єдиноборств, що відбулися в Туреччині.

— Окрім Європейської Федерації ви очолюєте Українську спортивну Федерацію універсального бою. Розкажіть про неї більш детально: чим займаєтесь, які є здобутки?

— Українська спортивна федерація «Універсальний бій» була заснована у 2000 році як всеукраїнська громадська організація. Нині Федерація має свої відокремлені підрозділи у  18 областях України та місті Києві. Українські спортсмени беруть участь як у національних, так і міжнародних змаганнях з універсального бою практично з моменту заснування. Крім того, завдяки нашим зусиллям значна кількість чемпіонатів міжнародного рівня з універсального бою проходили в Україні.

Протягом 2014 року збірна України з універсального бою взяла участь у чотирьох чемпіонатах світу та чотирьох чемпіонатах Європи. Та за підсумком цих змагань здобули 151 медаль різного ґатунку.

Обличчям Федерації та її гордістю є збірна  України з універсального бою серед дорослих, левова частина якої складається з працівників правоохоронних органів та військовослужбовців.

Протягом 10 років на базі навчальних центрів МВС України було проведено змагання з універсального бою у комплексі змагань підрозділів спеціального призначення МВС України «Крапові берети».

На початку 2013 року, у Білорусі, відбулася «Міжнародна Динаміада» з універсального бою, участь в якій взяли збірні з 14 країн світу, які складалися з правоохоронців. Українська команда посіла почесне друге місце. І ось ця перемога надихнула членів Української Федерації долучити до занять універсальним боєм не лише представників МВС України, а й усіх силових відомств держави.

З цього приводу, 20 березня 2013 року, у Києві відбувся круглий стіл, під час якого представники Міністерства оборони, СБУ, Податкової міліції та інших силових відомств погодили рішення про те, що турнір «Крапові берети» у 2014 році стане першим всеукраїнським змаганням серед військовослужбовців та правоохоронців.

Проте у зв’язку з ситуацією, що склалася у нашій країні у лютому 2014 року, зазначений турнір, на жаль, не відбувся.

— Сьогодні ви пропонуєте використати цей вид єдиноборства як основу для підготовки призовників та перепідготовки військовослужбовців, що проходять службу в зоні АТО. Федерація здатна забезпечити навчання на високому професіональному рівні?

— Почну з того, що ми пропонуємо не лише навчати військовослужбовців, які захищають країну на сході. Ми пропонуємо Президенту України зробити акцент на вихованні здорового покоління молоді. Нам потрібно підняти престиж здорового способу життя, доброї спортивної форми та позбавлення шкідливих звичок.

Безумовно, коли в країні палає війна, державі потрібно зробити все можливе задля того, щоб мінімізувати кількість жертв. Перед тим як відправити бійця до зони АТО, він має в обов’язковому порядку пройти курс з універсального бою, що дозволить йому якісно виконати бойовий наказ та одночасно зберегти своє життя та життя товаришів. Універсальний бій має стати своєрідним курсом молодого бійця. До речі, багато з наших спортсменів сьогодні служать на Донбасі. Багато з них нагороджено відзнаками та медалями за бойові заслуги. А нещодавно, неодноразового чемпіона світу з універсального бою Олексія Зубача, що захищає країну на сході, Президент України нагородив орденом Данили Галицького.

Наша Федерація готова сьогодні надати фахівців для підготовки інструкторів з універсального бою та повністю забезпечити організацію навчального процесу. І до речі, нашу ініціативу вже підтримали керівники силових міністерств України.

— Як ви бачите організацію навчального процесу?

— Як я вже казав, нещодавно ми провели круглий стіл за участю представників Міноборони, МВД, СБУ, інших відомств, під час якого попередньо було схвалено ініціативу щодо внесення універсального бою до навчальних програм силових міністерств. Був також схвалений методичний посібник, який визначає механізми застосування елементів універсального бою в системах середньої та вищої освіти, бойової та фізичної підготовки військовослужбовців та бійців спеціальних підрозділів силових відомств країни.

Отже, в листі на ім’я Президента України, ми визначили кілька основних етапів із запровадження цих механізмів.

По-перше, сьогодні вкрай необхідно розробити державну цільову програму щодо внесення універсального бою, як обов’язкового виду спорту, до навчальних програм Міністерства освіти, Міністерства молоді і спорту, Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ інших силових міністерств.

По-друге, для розробки та впровадження державної цільової програми пропонуємо створити при Раді національної безпеки та оборони України робочу групу, до якої доцільно ввести представників федерацій, профільних заступників міністрів освіти, молоді і спорту, силових міністерств на чолі з заступником секретаря РНБО України.

Щодо практичних кроків, то на першому етапі реалізації програми ми пропонуємо ввести універсальний бій до програми підготовки військовослужбовців, що проходитимуть службу у зоні АТО як обов’язковий заліковий предмет (курс молодого бійця). На наше переконання, це дась змогу суттєво підвищити професійну підготовку українських воїнів та значно скоротити кількість жертв під час бойових дій.

На другому етапі необхідно ввести універсальний бій до навчальних програм вищих навчальних закладів, в межах військових кафедр. А в тих вузах, в яких немає військових кафедр, ввести універсальний бій до програм фізичної підготовки студентів двох останніх курсів навчання, з обов’язковим іспитом під час державних екзаменів.

На третьому етапі пропонуємо внести універсальний бій у навчальні програми старших класів загальноосвітніх шкіл, побудувати мережу закладів з позашкільного фізкультурно-спортивного виховання за нормами універсального бою.

Я переконаний в тому, що багаторічний досвід та міжнародне визнання досягнень Української спортивної Федерації «Універсальний бій» допоможуть нашій країні не лише  міцніше та професійніше стримувати зовнішніх та внутрішніх агресорів, а й сприятимуть вихованню здорового способу життя підростаючих поколінь, що, повторюсь, повинно стати стратегічним завданням держави.

Фото надане Українською спортивною федерацією «Універсальний бій».

 

На рингу — учасники змагань з «Універсального бою».