Сенсацією року називають у Парижі виставку видатного скульптора середини ХVІІІ століття із Західної України Іоанна Георга Пінзеля. Його роботи виставлено в найпрестижнішій залі Лувру — каплиці Сен-Шапель, де відтворено інтер’єр костела села Годовиці Львівської області. Виставкове приміщення — невелике, тож, щоб побачити дерев’яну скульптуру, люди стоять у чергах.
Окрім творів майстра пізнього бароко і рококо, привезених із України, на виставці представлено боцетті (ескізи робіт скульптора) з Баварського національного музею і процесійне розп’яття з Годовиці, яке нині зберігається в храмі Божого Тіла у Вроцлаві.
Відвідувачів дивує не лише майстерність Пінзеля, котрого вже назвали українським Мікеланджело, а й те, як вдалося зберегти дерев’яні шедеври, яким майже 300 років. Як зазначає мистецтвознавець, дослідник творчості видатного скульптора Віра Стецько, французи хотіли б мати твори Пінзеля в постійній експозиції. Звичайно, йдеться про ті, які зберігаються в музейних зібраннях чи у храмах. Є ще роботи поза межами фондів. Побачити в себе твори Пінзеля мріють і японці, які зняли про нього відеофільм. Після 25 лютого (до цього часу діятиме виставка в Луврі) роботи скульптора повернуться в Україну. Мистецтвознавці вже розмірковують над тим, як відреставрувати скульптури, що не потрапили на виставку, адже більшість з них пошкоджена шашелем, і ті, що побували в Луврі, можуть від них «заразитися». Можливо, допоможуть меценати? Тарас Демкура з Тернополя, наприклад, має намір відновити скульптуру святого Онуфрія, що зберігається в селі Рукомиші Бучацького району, та відремонтувати залу Тернопільського краєзнавчого музею, де експонуються твори. За його сприяння видано альбом-каталог творів митця «Таїна Пінзеля», упорядником якого є Віра Стецько. Кольоровий альбом вийшов трьома мовами: українською, англійською та французькою. Його вже презентували в Луврі.
Тернопільська область.
Фото Романа СУЩЕНКА (Укрінформ).