Чи можливий «комунізм» в одній окремо взятій сільській раді?
Тепла охайна середня школа, відремонтований та укомплектований усім необхідним дитячий садок, належно оснащена технікою, кадрами та медикаментами сільська амбулаторія та будинок культури, що ремонтується, — усе це стало таким у Новоселиці Ульяновського району на Кіровоградщині протягом останніх півтора року.
Але так було не завжди. Принаймні ще два роки тому територію вважали безперспективною, попри наявність чималої кількості «золотих» чорноземів та вигідного розташування практично вздовж автобану «Одеса—Київ». Сільська рада не могла дозволити собі подібного, бо в бюджеті замість грошей була... дірка від бублика.
Пряма мова
Іван Кучер, голова Ульяновської райдержадміністрації: «Земля, яку заповзятливі ділки розхапали для себе та своїх родичів, не давала жодної віддачі ні для району та сільради, ні для їх жителів. А найбільше обурювало те, що на «прихвачених» землях нічого не вирощувалось і не будувалося. Для чого була потрібна вона, зрозуміло — для майбутнього вигідного перепродажу. Але навіть і це робити не поспішали». 
 Ситуація була катастрофічною. Зокрема, в Ульяновському районі надходження до бюджетів окремих сільрад зменшилися настільки, що почало формуватися від’ємне сальдо. Зрозуміло, що таку ситуацію обласна влада, зокрема — голова обласної ради Микола Ковальчук, взяли під особливий контроль. З приходом у район і на території сільських рад нових керівників вона почала кардинально змінюватися. Перше, на чому сконцентрували ульяновці особливу увагу, стало врегулювання земельних відносин. Що це дало?
Наприклад, бюджет тієї ж Новоселицької сільради зріс за два роки з мінусових 100 тис. грн. до двох мільйонів гривень. У чому секрет? Що робити, коли промисловості не густо, але є велике бажання зробити життя людей добрим і комфортним?
Щоб мати доходи від землі, не обов’язково її продавати
Можна продати право на її оренду. Саме так вчиняють в Ульяновському районі. За два роки тут провели вісім аукціонів, шість із них — з продажу права оренди земель для ведення комерційної діяльності. Загалом продано право оренди 17 земельних ділянок. Річна сума додаткових надходжень до місцевих бюджетів від цих ділянок становить нині 1 млн. 948 тис. грн. Наразі на цих земельних ділянках ведуться підготовчі роботи, знімається верхній родючий шар ґрунту, виготовляється проектно-кошторисна та технічна документація під будівництво різних комерційних об’єктів. У виконання цих робіт інвестори вже вклали не один мільйон гривень. Крім того, такі комерційні об’єкти завдяки вигідному географічному та адміністративному розташуванню Ульяновського району і Новоселицької сільської ради в майбутньому обслуговуватимуть величезну кількість споживачів товарів та послуг, а це і товарообіг у районі, і створення нових робочих місць, і додаткові надходження до бюджету. Такі переваги дає вже згадана автомагістраль, що проходить землями району.
Ще майже сотня гектарів виділяється в оренду для ведення підсобного товарного сільськогосподарського виробництва, яке, як показує досвід роботи мережі наявних кафе, їдалень та готелів, дуже затребуване. Позитивний приклад у цьому — діяльність місцевого ТОВ «Ятрань Агро».
Це сприяє не тільки раціональному використанню земель сільськогосподарського призначення та збільшенню надходжень до бюджету, а й задоволенню потреб місцевих і проїжджих споживачів екологічно чистими продуктами харчування.
Факт
Орендна плата зросла від 2 млн. 345 тис. грн. у 2010 р. до 3 млн. 450 тис. грн. у 2011 р. А за перші 9 місяців поточного року вже надійшло 3 млн. 538 тис. грн. Темп зростання фактичних надходжень від плати за землю по району за ті ж 9 місяців, порівняно з аналогічним періодом минулого року, становить 151, а по Новоселицькій сільській раді — 466 відсотків.
У районі підготовлено ще кілька десятків привабливих для інвесторів проектів з уже готовими пакетами проектно-технічної документації, які дозволять залучити додатково ще чимало інвестиційних коштів.
Тільки цифри
Від проведених аукціонів до бюджетів сільських рад надійшло додатково: у 2010 році — 3 тис. грн., у 2011-му — 227 тис. грн., у 2012-му — 1 млн. 186 тис. грн. 2013 року очікується надходжень понад 3 млн. грн.
Новоселиця добром стелиться
А тим часом Новоселиця, в якої трохи більше 1300 жителів, створила чималеньку — в 56 дітлахів, чергу на місця в дитячому садку. І це при тому, що добротно відремонтований, теплий і затишний заклад «Ластівка» вже опікується 40 маленькими новоселівцями. Тож і районна влада, і сільський голова Володимир Срібний уже підготували проект нового приміщення дитсадка, який має бути збудований тут протягом двох років.
— А діючий?
— А діючий без уваги та використання не простоюватиме. Молодь є, діти народжуються. Буде й для нього використання, — запевняють новоселівці.
А Надія Смілянець, як директор, задоволена ремонтом школи, особливо — її опаленням. Адже встановлений тут котел, що працює на лушпинні насіння соняшника, дозволяє економити за один опалювальний сезон кілька десятків тисяч гривень, які для 142 учнів аж ніяк не зайві.
На придбання подібного обладнання, в т. ч. — 30 опалювальних котлів, що працюють на енергозберігаючих технологіях, для інших закладів освіти в районі спрямували понад 2 млн. грн.
Завжди готові надати односельцям будь-яку первинну допомогу п’ять медпрацівників сільської амбулаторії загальної практики — сімейної медицини. До послуг селян — стаціонарне відділення й автомобіль сільської медицини. Не в останню чергу завдяки наполегливості районного керівництва на належному рівні проходить флюорографія населення. Може, саме тому тут майже не згадують про туберкульоз, тим паче про інші «епідемії» XXІ століття. Хоч і бачать керівники місцевого самоврядування рівень розвитку сільської медицини значно вищим — з комп’ютерним обладнанням та із застосуванням доступних уже новітніх лікувальних технологій аж до встановлення діагнозів та проведення консиліумів у режимі он-лайн.
В амбулаторії також діє стіл замовлень районної «Аптеки низьких цін», де кожен сільський житель має можливість замовити необхідні ліки, не вирушаючи до районного центру.
Цитата
Микола Ковальчук, голова Кіровоградської обласної ради, член колегії Міністерства фінансів:
«Як зробити так, щоб такими, як Новоселицька, були всі сільські ради на Кіровоградщині? І не тільки тут? Мабуть, одного бажання замало. Має бути системна робота та ще кілька інших складових, які в комплексі дозволять сільській території розвиватися поступально. Серед них і допомога держави, і завершення адміністративної реформи, і вдосконалення бюджетної політики, і, що найголовніше, бажання людей».
Зрозуміло, що такий стан справ у «соціальних» галузях села не може не радувати і не створювати відчуття впевненості в завтрашньому дні. Особливо у тих, для кого ця земля — рідна.
Фото автора.
У теплиці ТОВ «Ятрань» ведуть розмову про невичерпні можливості при бережному використанні української землі (зліва направо) працівниці Людмила Демидовська і Людмила Вербецька, голова Ульяновської районної ради Альберт Буй, директор тепличного господарства Василь Балан і голова Кіровоградської обласної ради Микола Ковальчук.
У новому дитсадочку, який демонструють голова Ульяновської райдержадміністрації Іван Кучер (ліворуч) і сільський голова Новоселиці Володимир Срібний, буде просторо і місця вистачить усім.