У мене є донька 1980 року народження, за якою я здійснюю догляд як за інвалідом І групи з дитинства. Чи маю я право працювати на 0,5 ставки і брати відпустку тоді, коли мені це потрібно, а не за графіком.
Чирко Н. А.
Малин
Житомирської області.
Законодавство України встановлює певну систему захисту інвалідів, а також сприяє особам, які здійснюють догляд за цими людьми. Проте статус особи, яка здійснює догляд за інвалідом І групи з дитинства, і особи, яка доглядає за дитиною-інвалідом, дещо різня-ться. Остання категорія має більше переваг і преференцій від держави, аніж перша, до якої належить Н. А. Чирко. Треба врахувати, що до повноліття (18 років) дитина, яка має інвалідність, вважається дитиною-інвалідом, а вже після — інвалідом з дитинства. Граничний вік, до якого особу вважають дитиною-інвалідом, визначено Законом України «Про реабілітацію інвалідів в Україні».
Основні пільги для інвалідів з дитинства встановлено Законом України «Про державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам». Так, стаття 3 цього закону передбачає встановлення надбавки на догляд, наприклад, за інвалідом з дитинства, віднесеного до підгрупи А І групи, у розмірі 75 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а за інвалідом з дитинства, віднесеного до підгрупи Б І групи, — 50 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Щодо права на працю на 0,5 ставки, то таке право є у будь-якого працівника. Проте його реалізувати можливо лише тоді, коли на це буде згода власника підприємства або уповноваженого ним органу (адміністрації). Таку згоду, як правило, надають, коли це не завдає шкоди виробничому процесу. Це ж само стосується і надання чергової відпустки особі, яка доглядає за інвалідом з дитинства.
До речі
Щорічні відпустки за бажанням працівника в зручний для нього час надаються, зокрема, жінкам, які мають дитину-інваліда, а не тим, які доглядають за інвалідом з дитинства (ст. 10 Закону України «Про відпустки»).
Наостанок варто зазначити, що в колективних договорах для працівників можуть встановлюватися додаткові пільги і гарантії, яких не передбачено законодавством України, зокрема, і можливість надання відпустки особі, яка доглядає за інвалідом, у зручний для неї час.
Сергій ДЕМСЬКИЙ.