У Калюжинцях Срібнянського району готують Будинок культури до зими. Коли я приїхав у село, саме встановлювали електроконвектор.
— Ми опалювали приміщення за допомогою котла на твердому паливі, — каже сільський голова Олександр Коваленко. — Та виявилося, що він гріє лише тоді, коли в ньому горять дрова. Вирішили вмикати електроконвектор на час проведення заходів. Він швидко дає тепло.
Обігрівати велике приміщення не будуть. Це дуже затратно для сільського бюджету. Уже 20 років система опалення без води.
— Для опалювання клубу треба 37 тонн вугілля, — додає О. Коваленко. — Тонна коштує 1625 гривень. Отже, майже 60 тисяч гривень іде на опалення. Це дуже великі гроші для нашої сільради, яка не отримує дотації.
Через це бібліотекар із частиною книжкового фонду перейде в сільраду.
— У нас є невеликий зал для дискотек, — каже директор Будинку культури Володимир Олексієнко. — У п’ятницю, суботу та неділю його й обігріватимемо. Тут і проводитимуть репетиції чоловічого та жіночого вокальних ансамблів.
Учасники художньої самодіяльності Калюжинців брали активну участь у районному огляді, Дні села. Сільрада планує закупити найближчим часом для клубу більярд: отож молоді буде як провести дозвілля.
Загалом на Чернігівщині з початку року проведено 228 ремонтів клубних закладів на загальну суму 1 мільйон 763 тисячі гривень. Це удвічі більше, ніж на відповідний період минулого року. На ці показники значною мірою впливають вибори. Багато кандидатів у народні депутати допомогли в придбанні музичної техніки, ремонті приміщень. Тільки Васьківський клуб на капітальний ремонт отримав 64 тисячі спонсорських коштів!
А от у підготовці 759 клубних закладів до зими не все так радує. Хоч 600 з них мають опалення, та чи буде воно задіяне?
Про що говорить ця статистика? У сільрад бракує коштів на паливо! Адже сільські клуби ніби підпорядковані головному управлінню культури, туризму і охорони культурної спадщини облдержадміністрації. Але фінансує їх місцевий бюджет. Отже, є потреба в паливі на зиму, але, як правило, немає грошей для закупівлі торфу, вугілля. А це означає, що взимку в клубі економитимуть на теплі або його взагалі не буде. Бо одне — затопити грубку, а друге — підтримувати водяну систему в режимі, щоб не замерзла. Зрозуміло, опалювати щодня великі зали в нинішніх реаліях безглуздо. Проте буде прикро, якщо взимку в клубі пануватиме не культура, а лютий холод.
Срібнянський район
Чернігівської області.
До речі
Запаси палива на опалювальний період станом на 4 жовтня 2012 року:
— заготовлено вугілля 68,5 тонни (32,2%) при потребі 213 тонн;
— заготовлено торфу 127,2 тонни (34,8%) при потребі 365 тонн;
— заготовлено дров 3551,1 складометра (70,9%) при потребі 5006 складометрів.
Сільський голова Калюжинців Олександр Коваленко (крайній праворуч) контролює завершення ремонтних робіт у Будинку культури.
Фото автора.