Наступний місяць засвідчить активізацію внутрішнього попиту, а також помірну динаміку цін і тарифів, породжену загалом прийнятною товарною пропозицією, з одного боку, і адміністративним впливом з боку державних органів влади — з другого. Але, як на мене, дефляційний період року фінішує вже у вересні.
Бензин — середня вартість літра А-95 знизиться на 5—10 копійок, стабілізувавшись на позначці до 11 гривень (тут і надалі тільки про середні ціни), дизпальне залишиться в цінах вересня.
На мою думку, вересневого цінового сплеску на бензин і дизпальне, який докотився до нас після подорожчання нафтопродуктів у Європі, вже не побачимо. По-перше, за плаваючі акцизи влітку споживач і без того переплачував десятки мільйонів гривень. По-друге, перед виборами цінами не зловживають.
Борошно — залишиться у цінах вересня.
Якщо навіть подорожчає на кілька копійок кілограм пшеничного, це компенсує здешевлення кілограма житнього. В жовтні можна очікувати посиленої пропозиції борошна, спричиненої активізацією Інтервенційного фонду, який постачатиме його в регіони за помірними цінами.
Хліб — здешевіє проти вересня на 0,3—0,5 відсотка.
Підстав для зростання гуртових цін немає, зате є чимало підстав для зниження роздрібних — сформовані запаси, стримувані перед виборами тарифи на електроенергію, посилена увага органів місцевого самоврядування і контролерських служб за торгівлею, розширена номенклатура і ціновий спектр хлібної продукції, яку постачає на ринок малий та середній бізнес, тощо.
Крупи — подорожчають на 1—3 відсотки.
Малопомітне подорожчання потягне за собою зміна структури споживання (перехід із картоплі на каші) або надходження рису по імпорту, проте домовленість Мінагропроду з трейдерами щодо помірних темпів експорту і перспективи врожаю-2012 унеможливлюють неприємні цінові сюрпризи для споживачів у роздрібній торгівлі.
Овочі та фрукти — подорожчають на 5—7 відсотків.
Осінній плодоовочевий урожай виявиться невтішний для багатьох регіонів через засушливе літо. Традиційний борщовий набір подорожчає з ініціативи приватного сектору, котрий прагне компенсувати збитки минулорічного сезону, за які треба дякувати аномальним погодним умовам, скороченню посівних площ, втраті кондиційних характеристик плодоовочевої продукції тощо. Овочі вже не будуть подразником дефляції, а фруктовий кошик прикрасить дорожча імпортна продукція.
Молоко, молокопродукти — подорожчають на 3—5 відсотків.
Сезонного скорочення поголів’я великої рогатої худоби не уникнути через нестачу якісних кормів — силосу і сінажу. Не можна не зважати на домінуючу роль на ринку дрібного товарного виробництва сировинного молока. Вартість кисломолочних продуктів обумовить зростаючий попит на них.
М’ясо: кілограм свинини подорожчає на 5—8 гривень, яловичини — на 7—8, курятини — на 3—5 гривні.
Загалом середні ціни на м’ясо та м’ясопродукти зростатимуть, доки аграрії не віднайдуть шляхів скорочення собівартості продукції і зниження трудомісткості процесів переробки сировини, що збалансує попит і пропозицію.
Олія соняшникова (рафінована) — залишиться у цінах вересня.
Я не виключаю, що в деяких регіонах роздрібна ціна пляшки олії може зрости на 1—3 гривні, але не більше, і це — як виняток.
Цукор — подорожчання кілограма солодких кристалів на 5—8 гривень.
Виробництво цукру з нового врожаю врахує подорожчання сировини і енергоресурсів. Але ціни зростуть за осінь щонайбільше на 8—10 відсотків.
Алкоголь: подорожчання пляшки горілки на 3—5 гривень, коньяку — на 7—10, вина натурального — на 8—12 гривень.
Зазвичай влада крізь пальці дивиться на подорожчання підакцизної групи товарів, зважаючи на високі надходження до бюджету, а за наявного недобору податку на прибуток підприємств — і поготів.
Ліки — подорожчання на 8—10 відсотків.
Осінь-зима обіцяють загострення епідеміологічної ситуації на нові й старі штами грипу, яка стане несподіванкою для багатьох, але тільки не для фармацевтів. Як завжди, ціни на їхню продукцію підстрибнуть, ніби ртуть у градуснику.
Комунальні послуги — залишаться на рівні вересня.
Тарифи на електроенергію і ціни на природний газ піднімуть адміністративно, але після виборів. Якщо подорожчання газу провокує падіння власного видобутку, то підняття цін на електроенергію — неадекватність тарифів до її собівартості. Але до виборів НКРЕ стимулюватиме зростання споживання електроенергії за найнижчими тарифами.
Транспортні послуги — залишаться у цінах вересня.
Про це подбають не тільки профільні міністерства, а й органи місцевого самоврядування. Є висока ймовірність незначного подорожчання квитків на міжнародні авіаперельоти, але це не вплине на загальну цінову динаміку місяця.
Туристичні послуги — подорожчання на 5—8 відсотків.
Ціни бабиного літа на курортах країни (Крим, Карпати) засвідчать помірне зростання і цілком відповідатимуть вщухаючому попиту на туристичні послуги.
Офіційний курс — 8,0 гривні за долар США.
Я вважаю, що до виборів курс гривні, підтримуваний резервами Нацбанку, хитатиметься тільки на міжбанківському і готівковому ринках.