Днями жителі будинку №55 на проспекті Отрадний у Києві знайшли на парадному оголошення погрозливого змісту. Мовляв, зима для них може виявитися холодною, тому що відповідні служби не мають можливості підготувати тепломережі до морозів. Автори звернення вказали і на «корінь зла», через який батареї взимку будуть не теплішими за холодильник, — це боржники. Доки частина сусідів обговорювали питання, чому до зими не готувалися влітку, інші шукали список злісних неплатників. Яким же був подив, коли з’ясувалося, що чорна мітка лише в однієї квартири. Невже через несплату рахунків однієї родини страждатиме увесь 96-квартирний будинок. Більш імовірними видаються інші версії: таким чином комунальники вкотре намагаються виправдати свою бездіяльність або просто здійснюють психологічний тиск на «штрафника».
Заради справедливості ми обійшли сусідні багатоповерхівки і знайшли там інші оголошення-погрози. Боржників, список квартир яких ледве вміщався у три рядки, попереджали, що несплата комунальних платежів закінчиться судом, арештом їхнього майна, у тому числі транспорту, який можуть оголосити у розшук. До того ж чи то за іронією, чи то з погрозою оголошення закінчується побажанням міцного здоров’я й усіляких успіхів.
У вересні кредиторська заборгованість за «комуналку» у країні досягла 20 млрд. грн.: 10 млрд. — борг за газ, 4 млрд. — за електроенергію, решта суми — за інші послуги. При цьому серед лідерів боржників за газ (9 млрд. грн.) — населення.
За словами Міністра регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ Анатолія Близнюка, рівень оплати населення за «комуналку» в середньому в Україні становить 62%. При цьому не покривається собівартість тарифу, передає Інтерфакс-Україна.
Теоретично існує безліч різних способів вибивати борги. Профільний міністр вважає: жодні заходи впливу, окрім економічно стимулюючих, не будуть діяти. Мовляв, потрібно змусити споживача, навіть якщо він одержує субсидію від держави, навчитися заощаджувати комунальне добро. «Заощаджуй, рахуй, плати — ось ідеологія, про яку ми говоримо», — заявив чиновник.
Серед неплатників — Київ, Дніпропетровська й Донецька області. Звичайно, є так звані принципові ухильники від сплати за комунальний сервіс. Але більшості просто нема чим розраховуватися. За даними Держкомстату, у липні поточного року заборгованість із зарплати в Україні становила майже мільярд.
Влада вже неодноразово заявляла про те, що тарифи на газ для населення, ймовірно, буде переглянуто убік підвищення, що призведе до зростання цін не тільки у сфері житлово-комунального господарства. На такому підвищенні наполягає Міжнародний валютний фонд. Його вимоги, мабуть, задовольнять після парламентських виборів. Уже нова Верховна Рада таки повинна буде прийняти Житловий кодекс, у якому будуть прописані жорсткі заходи впливу на тих, хто вчасно не розраховується за комунальними платежами. Зокрема, проект кодексу передбачає можливість примусового виселення боржників, а також необмежені штрафи за прострочення оплати комунальних послуг. Виселяти без згоди будуть і тих, хто не зможе вчасно виплачувати банківський кредит за своє житло.
У будь-якому разі, зрозуміло: зростання комунальних тарифів не уникнути. Хоча вони й мають відповідати якості послуг, а ще заробітній платі. Втім, це у теорії, а на практиці платити за рахунками краще добровільно. Інакше до вас прийдуть колекторські фірми, які спробують переконати (а для цього є різні форми) по-доброму сплатити борг перед комунальними службами, в іншому разі — зробити це зобов’яже суд.
Ольга ВАУЛІНА, Тетяна ПАСОВА.
Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.