До парламенту 14 вересня надійшов від Кабінету Міністрів законопроект про державний бюджет України на 2013 рік, повідомив на початку погоджувальної ради Голова Верховної Ради Володимир Литвин. За його словами, проект державного кошторису було проаналізовано у бюджетному комітеті, однак після висновків профільного комітету глава парламенту повернув цей документ до Кабінету Міністрів для доопрацювання. Мотивація — парламентарії вважають, що проект держбюджету-2013 має повністю врахувати положення Бюджетної резолюції, а також пропозиції Президента, викладені в посланні до Верховної Ради та українського народу.
Уряду також запропоновано водночас із доопрацьованим варіантом подати всі необхідні супровідні документи — Програму соціально-економічного розвитку, звіт про виконання цьогорічного бюджету, а НБУ — прозвітувати про стан грошово-кредитної політики держави. Водночас, зауважив В. Литвин, у проекті держбюджету-2013 «є ряд прекрасних позицій», особливо в соціальній сфері — зокрема, передбачається підвищення зарплат медикам на понад 600 гривень. «Це означає, що у бюджету є резерви, і треба працювати», — сказав глава парламенту. Представники всіх депутатських фракцій — і провладних, і опозиційних — підтримали повернення проекту державного кошторису урядові на доопрацювання.
До порядку денного сесії на нинішній пленарний тиждень за пропозиціями від комітетів і фракцій внесено 96 питань.
Лідер фракції Партії регіонів Олександр Єфремов запропонував змінити порядок роботи сесії — у передвиборний період проводити лише один пленарний день на тиждень, в який розглядати невідкладні законопроекти — президентські, урядові та важливі депутатські. А щоб решту часу народні обранці працювали в комітетах та округах із виборцями. Серед законопроектів, які потребують невідкладного розгляду, О. Єфремов назвав зміни до Податкового кодексу, законопроекти про вдосконалення відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення, щодо Державного земельного банку, про лібералізацію візового режиму з країнами ЄС, ратифікацію низки угод тощо. Парламентарій запевнив, що влада не намагатиметься змінити виборче законодавство напередодні виборів.
Опозиція, яка минулого пленарного тижня відкликала всі свої законопроекти, й надалі вважає недоцільним їх розглядати, бо не бачить перспективи їх ухвалення в сесійній залі. Лідер фракції «БЮТ-«Батьківщина» Андрій Кожем’якін розкритикував урядовий варіант держбюджету-2013, вважаючи, що цей документ — «чергова реклама Партії регіонів і влади перед парламентськими виборами». «Бо сьогодні країна йде до соціально-економічної прірви», — сказав депутат. Фракція також вважає недопустимим розгляд законопроекту, який передбачає внесення змін до виборчого закону (спочатку він стояв у порядку денному, а потім зник), наполягає на розгляді законопроекту про декриміналізацію кримінального законодавства. Бютівці наполягають не скасовувати у п’ятницю «годину запитань до уряду».
Лідер фракції «НУ—НС» Микола Мартиненко також заявив, що поданий Кабінетом Міністрів проект держбюджету-2013 «не витримує жодної критики й нічого, крім плачу і сліз, не викликає». За словами депутата, у проекті державного кошторису не закладено ціни на газ, не відображено валютної політики. Заплановане збільшення ВВП на 4,5 відсотка М. Мартиненко назвав нереальним, бо триває падіння економіки. Як і закладене в доходній частині бюджету збільшення надходжень від податків, які вже наперед взято з виробників. «А всі соціальні ініціативи, зокрема зростання прожиткового мінімуму та пенсій, «з’їсть» інфляція», впевнений парламентарій.
Опозиційні фракції також вважають недоцільним розглядати законопроект про порядок організації і проведення мирних заходів у повторному другому читанні, щоб не збурювати суспільство напередодні виборів, і виступають проти нових правил формування дільничних виборчих комісій, затверджених ЦВК, які можуть внести дисбаланс у цей процес і призвести до того, що влада зможе контролювати до 90 відсотків ДВК. Натомість Олександр Єфремов нагадав, що саме з ініціативи опозиції у виборчий закон було закладено норму, що до складу ДВК входять представники не лише парламентських, а й усіх партій, які беруть участь у виборах. Тож звинувачувати Партію регіонів у «скупівлі» всіх дрібних партій, які беруть участь у виборах, безглуздо, наголосив політик.
Комуністи, за словами народного депутата Валентина Матвєєва, наполягають, щоб у проекті дерджбюджету-2013 було закладено видатки на повернення втрачених заощаджень вкладникам колишнього Ощадбанку СРСР та їх нащадкам. А також пропонують розглянути законопроект із захисту прав дітей на безпечний інформаційний простір, проект постанови про призначення позачергових виборів охтирського міського голови на Сумщині.
Фракція Народної партії, зауважив її глава Ігор Шаров, підтримала позицію Голови Верховної Ради щодо бюджетного процесу, який розпочався в нашій державі, й повернення внесеного урядом законопроекту про держбюджет-2013 Кабінетові Міністрів на доопрацювання. І. Шаров запропонував парламенту працювати у пленарному режимі у вівторок і відповідно скорегувати календарний план сесії.
Депутатська група «Реформи заради майбутнього» також вважає, що проект держбюджету-2013 потребує серйозного доопрацювання, повідомив Валерій Камчатний. Депутати групи наполягають на розгляді нинішнього пленарного тижня законопроекту про внесення змін до Податкового кодексу стосовно торгівлі лікарськими засобами в сільській місцевості.
Перший заступник голови Комітету з питань бюджету Владислав Лук’янов висловив переконання, що є резерви для вдосконалення проекту держбюджету-2013. За його словами, зокрема, можна поліпшити соціальну частину бюджету, формування місцевих бюджетів та фінансування вугільної галузі.
Постійний представник Президента України у Верховній Раді Юрій Мірошниченко підкреслив, що глава держави зацікавлений у плідній роботі вищого законодавчого органу держави й закликає, щоб у сесійній залі панували не чвари, а конструктивна сумлінна робота із законодавчих ініціатив.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.
ПЛАНИ
Серед законопроектів, запланованих до розгляду парламентом нинішнього пленарного тижня, — внесені Президентом України як невідкладні проекти законів про внесення зміни до статті 15 Закону «Про Представництво Президента України в АР Крим» (щодо управління майном), про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування під час відчуження транспортних засобів.
Андрій Кожем’якін, Володимир Макеєнко, Віталій Хомутиннік.