Створити в Україні до 2020 року близько шести мільйонів легальних нових робочих місць — реально. Про це заявив віце-прем’єр-міністр — міністр соціальної політики Сергій Тігіпко. Для реалізації цього глобального плану необхідне загальне поліпшення інвестиційного клімату в країні, створення умов для стратегічних галузей та реформування ринку праці, який повинен бути гнучкішим, вважають в уряді. Як цього досягти? За словами Сергія Тігіпка, завдяки новому Податковому та Митному кодексам, введенню єдиного соціального внеску та створенню сприятливих умов для розвитку бізнесу. А щоб трудовий потенціал став мобільним, необхідно узгодити ситуацію з житлом, соціальною інфраструктурою, щоб працівник, котрий переїжджає на нове місце, мав усе необхідне для життя.
Загалом для впровадження масштабного «реалістичного» плану Тігіпка потрібно відродити економіку, зацікавити інвестора, побудувати житло і дороги. І тоді шість мільйонів робочих місць за 8 років поповнять банки центрів зайнятості. А поки дані прожекти не мають під собою міцної платформи, окрім, хіба що, передвиборної... Хоча слід визнати їх розмах. Відзначимо, під час президентських виборів 2004 року тодішній кандидат обіцяв країні всього лише один мільйон робочих місць.
Нині, анонсуючи ушестеро більше легальних вакансій, соціальний міністр планує, що ці місця займуть працівники «тіньового» фронту і трудові мігранти, яких треба повернути в Україну. А це вже стратегічне завдання. Світова криза рано чи пізно закінчиться, і почнеться боротьба за кваліфікований трудовий ресурс. Аналітики прогнозують: вітчизняна економіка зіткнеться з кадровим дефіцитом вже у 2014—2015 роках.
Сьогодні в країні налічується 14 млн. робочих місць.
Втім, проблема не стільки у відсутності вакансій на вітчизняному ринку праці, скільки у невідповідності пропозицій попиту. Оголошення про роботу мало не на кожному стовпі. Але потрібні переважно некваліфіковані кадри або представники пролетарських професій. А у центрах зайнятості, як правило, пропонують роботу з маленькою платнею, котра ледь перевищує за розміром прожитковий рівень. До речі, Київ у рейтингу міжнародного кадрового порталу лідирує як місто з найбільш непрозорим ринком праці за кількістю вакансій із зазначенням заробітної плати. Такі дані є лише у кожній третій пропозиції.
Ситуацію, начебто, повинен вирішити новий закон про зайнятість, ініційований урядом. Він набуде чинності з нового року, але вже сьогодні виконавча влада на всіх рівнях його рекламує. Так, директор Київського міського центру зайнятості Віктор Сухомлин вчора на прес-конференції заявив, що згідно зі змінами у законодавстві, з 1 січня отримати статус безробітного можна буде з першого дня реєстрації у центрі зайнятості, а не на восьмий, як зараз. А максимальний розмір допомоги по безробіттю не буде перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму (1044 грн. на сьогодні).