Не секрет, що колір приміщення є важливим моментом у створенні настрою й працездатності. Залежно від нього кімната може бути або затишною, або викликати дискомфорт. Тому колірне рішення має відповідати призначенню приміщення.
Важливим відкриттям Ньютона виявився поділ кольорів на прості (які неможливо розкласти на складові) і складні (які є результатом змішування простих кольорів). Найскладніший у цьому сенсі білий колір — це своєрідне «стиснення веселки». Змішання простих жовтого і синього дає складний зелений колір, а синього й червоного — фіолетовий. Розташувавши прості й складні кольори один за одним, ми одержимо найпростішу модель колірного кола (на знімку). Ця діаграма стане вашим незамінним помічником для гармонійного підбору фарб.
Колірні поєднання, які ґрунтуються на використанні одного або кількох кольорів, розташованих по сусідству на колірному колі, цілком комфортні й вдалі для оформлення житла. Легкість, з якою вони сполучаються одне з одним, пояснюється відсутністю колірного контрасту.
Якщо ви хочете створити енергійну атмосферу, то можна використовувати активні колірні поєднання, але їх бажано застосовувати для передпокою чи кімнати для ігор, а не для спальні чи вітальні. Колірний контраст має ефектніший вигляд, якщо використовувати два кольори, розташовані на протилежних боках колірного кола. Ніколи не втратить своєї привабливості поєднання теплого й холодного тонів.
Навмисне зіставлення контрастних кольорів вигідно їх відтіняє. Наприклад, червоний у поєднанні із зеленим має ефектніший вигляд, ніж у поєднанні з більш близьким йому кольором. Уникнути різких контрастів в інтер’єрі можна, притупивши яскравий колір сірим або чорним чи зменшивши насиченість кольору, розбіливши його. Тоді поєднання насиченого темно-фіолетового й світло-жовтого кольорів буде цілком прийнятним і додасть інтер’єру, наприклад, кухні екстравагантного відтінку. Або оранжеві меблі в кухні на тлі сіро-блакитних стін — таке поєднання виходить контрастним, але не напруженим, а бадьорим. Використовуючи ці два кольори в послаблених, пастельних відтінках, одержимо достатньо свіже весняне поєднання (прозорий пісочний і світло-блакитний). Також вдалим буде поєднання контрастних кольорів з додаванням відтінків, наприклад, обрати нюанс синього з легким відтінком зеленого й зіставити його з коралово-оранжевим або добре відома гама рожевого й зеленого. Контраст залишається насиченим, але не таким різким.
Нейтральні кольори не представлені на колірному колі. Але вони відіграють важливу роль в оформленні стін, є тлом для яскравих кольорових акцентрів, підкреслюють фактуру виробів з дерева. Бежевий, кремовий і світло-сірий часто належать до нейтрального й використовуються в оформленні інтер’єра як нейтральні нюанси. Їх отримують від змішування основного кольору з білим, сірим або чорним.
Ольга БОГАЧОВА, дизайнер.