Як по салу визначити, чи годоване порося преміксами, та що треба робити, щоб м’ясо було безпечне
 
У Городенківському районі, що на Івано-Франківщині, добре налагоджений заготівельний бізнес. Деякі села навіть спеціалізуються на гуртовій торгівлі м’ясом. Одноосібники вирощують левову частку рошок — на початку року, за статистикою, свиней на приватних подвір’ях значилося 14 тисяч, що не так мало для краю з 55-тисячним населенням (у тринадцяти агропідприємствах числилося всього 900 голів). Збирають підприємці вгодованих п’ятачків і в сусідніх районах, зокрема, Тернопільської та Чернівецької областей. Часто можна було спостерігати, як трасою в цьому напрямку курсують легковики, в причепах яких рохкає живність.
Надія на папери та призвичаєне око
Але останнім часом хвостатих «пасажирів» явно поменшало. Мешканець села Чернятина Богдан Косминка (на знімку), який займається заготівлею свиней із 1991 року, саме повертався з одним поросям, щоправда, добре вгодованим. «Приїжджаю за викликом, про ціну домовляємося по телефону. Тож мушу тримати марку, — розповідає. — Адже маю свою клієнтуру, знаю, який товар беру. Плачу по 19 гривень за кілограм живої ваги. Сьогодні довелося долати немалу відстань — майже сорок кілометрів. Щоб купити десь ближче — за кіло треба вже викласти на гривню—дві більше. Можливо, це сезонне подорожчання, або чутки про африканську чуму вплинули. Я для безпеки вимагаю, щоб селянин-продавець дав супровідний документ на живий товар. Процедура контролю передбачає, щоби власник тварини перед продажем чи забоєм повідомив місцевого ветеринара. Той має провести клінічний огляд поросяти, записати календар щеплень. Жоден спеціаліст не візьме нині на себе відповідальність дати фальшиву довідку, та й сам уже розуміюся, чи здорова тварина. Скажімо, шкіра має бути світлою, а не із синюшними плямами».
На цьому нагляд не завершується. Богдан Косминка розповідає, що має заготівельний цех, закріпленого ветеринарного лікаря. Після забою поросяти він зобов’язаний проводити санітарно-ветеринарну експертизу і ставити клеймо на тушу. Якщо м’ясо продавати в межах адміністративного району (приміром, у крамниці в селі), то видається експертний висновок, а якщо далі — ветеринарне свідоцтво. Бізнес налагоджений, в Івано-Франківську на центральному сільськогосподарському ринку заготівельник має сталих гуртових покупців. Добре розходиться свинина і в Чернятині — місцева м’ясна крамниця популярна навіть серед мешканців райцентру, адже товар тут можна придбати на кілька гривень дешевше, ніж у місті, і зазвичай якість на рівні.
Богдан Косминка також розповів, як відрізнити свинину, годовану на преміксах, від «дядьківської» (хоч у селах теж зловживають цими сухими сумішами з біологічно активними речовинами). Отже, сало в поросят, які з рік нагулювали вагу на натуральних кормах, грубе. А «хімією» добиваються нарощення м’язової тканини тварин, а жировий прошарок не встигає нарости за якихось півроку, нехай кабан важить і центнер. Якщо ж купувати вирізку, то одразу помітити, чи якісна, практично неможливо. Зате вдома видно, що натуральний продукт  — варений і смажений  — значно тугіший, а кістки в грудинці не ламаються під руками. Влітку є попит на шашлики, стейки, а ось шкварки — не в пошані. Саме тому свинина тримається в ціні — понад 50 гривень за кіло, а сало можна придбати й за десять. Купуючи сире м’ясо, варто звернути увагу, чи нема в ньому кров’яних прожилок, які часто свідчать про захворювання тварини.
Відлуння запорізьких подій: варто перестрахуватися
Як повідомив начальник Городенківської районної лікарні Василь Липка, в краї дотримуються застережних заходів, через спалах захворювання на африканську чуму в Запорізькій області. В усіх тринадцяти сільгосппідприємствах краю, де є свині, встановлено дезбар’єри, введено закритий режим утримання тварин, тобто до них не мають доступу сторонні особи. Це, а також той фактор, що навесні все поголів’я (і в домогосподарствах також) прищепили від класичної чуми, дає бодай якийсь захист рошкам. Процедура безплатна, її здійснювали ветеринари під час подвірного обходу. Вік тварини на результат не впливає, можна навіть місячних прищеплювати, а імунітет тримається упродовж року.
Спеціаліст також радить не споживати самим напівсире м’ясо (наприклад, у шашликах) та не згодовувати свиням непроварені відходи, в яких може міститися небезпечний вірус, а також не купувати продукцію на стихійних ринках. Там нема жодної гарантії, що не придбаєш кота в мішку.
Івано-Франківська область.
Фото автора.