Начальник ЖРЕДу по квитанціях визначав, чию квартиру продати
У Чернігові викрито злочинну групу, яка протягом чотирьох років видурювала у немічних пенсіонерок квартири.
У Чернігові начальник ЖРЕД №4 зі своїми спільницями успішно продав декілька квартир одиноких стареньких пенсіонерок, які здебільшого, побоюючись чужих людей, навіть не спілкувалися із сусідами по будинку. Як таке могло трапитися? На жаль, ця прикметна історія засвідчує, що можливості житлово-ремонтно-екслуатаційних дільниць не такі вже й мінімальні...
Перша жертва
Парасковія Омелянівна поховала сина і жила самотньо. Ось це і потрапило у поле зору начальника ЖРЕДу. Невдовзі він направив до неї свою безробітну знайому, від якої мав двох дітей. Ольга назвалася соціальним працівником і почала відвідувати стареньку, допомагати їй по господарству, купувати продукти. Недовірлива жінка, яка конфліктувала із сусідами, по-справжньому відтанула і якось щиро зізналася:
— Олю, якби мені усиновити дитину з дитбудинку — і мені було б легше, і їй.
Стара жінка після смерті сина втратила почуття реальності. Та саме це й було на руку тим, хто прагнув заволодіти її житлом. «Соціальний працівник» охоче підіграла пенсіонерці, яка економила на кожній копійці, прагнучи відкласти на чорний день.
— А я маю знайомих. Спробую вам допомогти, — відказала і справді невдовзі привела до Парасковії Омелянівни хлопчика. Це був її спільний син з начальником ЖРЕДу. Попередньо дитину навчили, що казати.
Акуратна дитина їй сподобалася, і вона швидко згодилася підписати у нотаріальній конторі всі «потрібні» документи з її всиновлення. Насправді підсліпуватій жінці підсунули доручення, згідно з яким Ольга набула право на керування та розпорядження всім майном, що належало мешканці двокімнатної квартири. Однак для проведення оборудки цього ще було недостатньо.
— Вам треба пройти обстеження у лікарні, — пояснила «соціальний працівник» потерпілій. — І підлікуватися, щоб комісія дала згоду на всиновлення.
Невдовзі згорьована старенька опинилася у Чернігівській обласній психоневрологічній лікарні. За 300 гривень віддяки «чутливий» медик помісячно продовжував термін утримування Парасковії Омелянівни, поки, зрештою, та не відійшла на той світ. Але ще коли вона була живою, її квартиру продали. На підставі того доручення підприємлива Ольга отримала в Чернігівському обласному управлінні ВАТ «Ощадбанк» пенсію ошуканої пенсіонерки на загальну суму 21598 гривень!
Друга і третя
Окрилені успіхом, спільники ввечері вивчали квитанції із рахунками, аби по них вирахувати наступні кандидатури для «праці». Вони заносили у свій список тих людей, які проживали самі в двокімнатних квартирах і в яких були великі борги з комунальних послуг. Незабаром «соціальний працівник» взяла опіку над старенькою Лідією Пантеліївною та її недієздатною дочкою Людмилою. Увійшовши до них у довіру, спритна «співробітниця» ніби для отримання гуманітарної допомоги видурила у них паспорти.
Цього разу злочинний дует запросив для афери колишню двірничку ЖРЕДу №4 — їхню приятельку Олександру. Ольга пофарбувала їй волосся, за допомогою марганцівки зробила пігментні плями, як у людей похилого віку. У видурених паспортах були вклеєні зображення «макіяжної старенької». Жінки розіграли перед нотаріусами спектакль, результатом якого стали два доручення, згідно з якими одна з них набула право на керування та розпорядження всім майном, що належало мешканкам двокімнатної квартири. Але хто купить квартиру, якщо у ній проживає старенька з душевно хворою дочкою? Невдовзі турботлива помічниця «по блату» розмістила останню у палату до згаданого лікаря.
Третя самотня жертва Алла Йосипівна, що проживала по вулиці Шевченка, відразу після виявлення начальником ЖРЕДу була спрямована на лікування у ту ж саму лікарню, де їй так само за 300 гривень лікар «продовжував курс лікування». Паспортом нещасної знову скористалися колишні двірнички. Завдяки макіяжу був підігнаний відповідний вік. І в результат і квартиру продали. Алла Йосипівна опинилася в інтернаті для психічно хворих.
Ввели в оману шелестом купюр?
Хоча всі потерпілі були одинокі і за них нікому було потурбуватися, та все ж знайшлися далекі родичі, які забили на сполох. Чернігівські правоохоронці розплутали складний клубок квартирних афер. Цікаво, що начальник ЖРЕДу (з 1992 по 2009 рік! — Авт.) міг вийти сухим із цієї оборудки — бо спільниці його вигороджували. Хоч як дивно, допомогли діти Ольги. Їхні свідчення проти вітчима стали вирішальними у притягненні його до відповідальності.
Усіх членів злочинного угруповання засуджено на строк від 3,5 до 8 років позбавлення волі.
Щоправда, як на нашу думку, у цій історії покарані не всі співучасники. Є питання до нотаріусів і лікарів! Так, деякі речі їхньої протиправної діяльності сьогодні важко довести. Можливо, справді були введені в оману та проявили халатність при перевірці паспортів. Але в окремих випадках... і фальсифікації документів, і відповідні діагнози явно робилися за солідне матеріальне заохочення.