6 липня 2012 року завершилася Х сесія Верховної Ради України VІ скликання. Можна сказати, що останній тиждень роботи парламенту був найбільш непередбачуваним за останні роки: у вівторок було прийнято резонансний Закон «Про засади державної мовної політики», а наступного дня Голова Верховної Ради України Володимир Литвин подав у відставку. Вже в п’ятницю присутні в сесійній залі народні депутати висловили вотум довіри главі парламенту, відмовившись включити до порядку денного питання про відставку Володимира Литвина. Народний депутат України фракції Народної Партії у Верховній Раді України Микола Рудченко розповів про останні події в парламенті, а також про те, чим запам’яталася йому Х сесія Верховної Ради України, чому він підтримує лише мажоритарну виборчу систему та яким має бути покарання за фальсифікацію результатів виборів.
— Миколо Миколайовичу, чим запам’яталася вам Х сесія Верховної Ради України VІ скликання?
— Завершилася Х сесія Верховної Ради України, в ході якої було прийнято безліч законів і постанов. Коментуючи останні події в парламенті, зазначу, що заява Голови Верховної Ради України Володимира Литвина про відставку під час розгляду не отримала на підтримку жодного голосу. Це говорить багато про що і є свідченням того, що Верховна Рада працювала і працює на благо нашого суспільства. Важливим є те, що депутати йдуть на канікули, порозумівшись, адже в будь-якій роботі буває різне, зокрема, виникають і такі ситуації, як та, що склалася навколо мовного питання. Безумовно, допущено безліч помилок, зокрема, порушено регламент під час розгляду законопроекту про мову. Переконаний, що ми вийдемо з цієї складної ситуації. Хочу також наголосити, що позиція Володимира Михайловича Литвина щодо цього питання залишається незмінною: державною мовою в нашій країні має бути українська. Це правильно.
Під час цієї сесії також було прийнято закон про вибори народних депутатів за такою схемою: 50% складу парламенту обирається за партійними списками, а решта 50% — в одномандатних виборчих округах. Переконаний, що кожен народний депутат має йти до виборця зі звітом про свою роботу в парламенті протягом 5 років. Тому нині люди мають чудову нагоду побачити, хто з народних обранців насправді працював увесь цей час, а хто протирав штани, та обрати саме ту людину, якій вони довірять захист їхніх інтересів у Верховній Раді України.
— А якщо виборцям знову пропонуватимуть гречку напередодні виборів?
— Переконаний, що наших громадян сьогодні вже не підкупиш гречкою. Пропонувати її виборцям будуть, і нехай люди її беруть. Але зустрівшись безпосередньо з кандидатом у депутати, люди відчують, чи можна такому кандидату довіряти.
Для стабілізації ситуації в країні має діяти лише мажоритарна виборча система, тоді люди будуть упевнені, що депутати нестимуть персональну відповідальність за свою роботу. Вважаю досить правильним внесений на розгляд парламенту законопроект про відеоспостереження на дільницях у день голосування. Також було б добре, щоб більший відсоток людей брав участь у голосуванні, оскільки останні вибори засвідчили, що на дільниці приходить 50% виборців, і ми не маємо повної картини того, яка думка панує в суспільстві.
— Люди стали аполітичними, зокрема й через події в парламенті.
— Якщо всі виборці не підуть на вибори і не проголосують, ми ніколи не побачимо повної картини того, що насправді відбувається в країні і чого бажає наш народ. Також необхідно у виборчому законодавстві передбачити покарання за фальсифікацію результатів виборів у вигляді позбавлення волі строком на 10 років. Тоді електорат відповідально ставитиметься до обрання депутатів, а депутати будуть відповідальними перед виборцями.
— Яке ваше ставлення до проведеного в Україні чемпіонату з футболу Євро-2012?
— Для всієї нашої держави та народних депутатів, зокрема, проведення в Україні Євро-2012 було найбільшою гордістю. Незважаючи на прогнози скептиків, і наших, і зарубіжних, Україна гідно провела футбольний чемпіонат, прославившись на увесь світ. Адже до цього про нас знали лише завдяки перемогам братів Кличків та через аварію на Чорнобильській АЕС. Віднині Україна буде відома у світі як країна, де футбольний чемпіонат Євро-2012 відбувся на найвищому рівні.
Підготувала Леся КІХНО.