Футбол. Чемпіонат Європи фінішував, і тепер наша увага переключається на події домашні. 10 липня в Луганську Суперкубок України розіграють донецькі клуби — «Шахтар» і «Металург». А 14 липня стартує черговий чемпіонат у Прем’єр-лізі.

Зміни до регламенту

З сезону 2012/13 у регламенті ФФУ вводиться нове правило, за яким команда за списком А може заявити лише 25 футболістів, з яких четверо обов’язково повинні бути підготовленими в структурі клубу.

Список А

Фактично така система почала діяти з сезону 2011/12, але тоді до заявки за списком А можна було включити 30 осіб, з яких «своїми» повинні були бути тільки двоє.

Крім того, з кожним наступним сезоном кількість футболістів, підготовлених в структурі клубу, збільшуватиметься:

- з сезону 2013/14 — 6 чоловік;

- з сезону 2014/15 — 7 чоловік;

- з сезону 2015/16 — 8 чоловік.

У тому випадку, якщо клуб не має можливості заявити необхідну кількість «своїх» гравців, заявка скорочується. Наприклад, якщо команда в сезоні 2012/13 заявляє за списком А лише двох таких футболістів, то заявка за списком А становитиме 23 гравці, а в сезоні 2015/16 — 19.

Список Б

Паралельно зі списком А існує список Б, до якого потрапляють футболісти, яким менше 21 року, незалежно від національності. Крім того, якщо футболісту виповнився 21 рік 2012-го, то він все одно потрапляє до списку Б на сезон 2012/13, оскільки точкою відліку вважається 1 січня.

Наприклад, день народження півзахисника «Шахтаря» Алана Патріка — 13 лютого 1991 року, тобто на 1 січня 2012 року йому було 20 років. Футболіст потрапляє до списку Б на сезон 2012/2013. Однак на наступний сезон він повинен бути заявлений за списком А, оскільки на 1 січня 2013 йому вже виповниться 21 рік.

Поняття «футболіст, підготовлений в структурі клубу»

Тепер давайте розберемося з тим, хто потрапляє під поняття «футболіст, підготовлений в структурі клубу». У Регламенті зазначено, що таким є «футболіст, який незалежно від його національності та віку був зареєстрований в клубі протягом періоду, безперервно чи ні, який складається з 3-х сезонів або 36 місяців до свого 21-річчя (або сезону, в якому йому виповнився 21 рік)».

Фактично це означає, що будь-який гравець, який знаходиться в клубі з 17-річного віку, буде вважатися підготовленим в його структурі. Дане правило діє і в турнірах під егідою УЄФА, тобто українські футбольні чиновники врегулювали регламент відповідно до європейських норм.

Скасування ліміту на легіонерів

У тому випадку, якщо клуби УПЛ виконають ці правила, з сезону 2015/16 буде скасовано ліміт на легіонерів.

Нові правила: користь чи шкода для клубів?

Фактично такі обмеження пов’язані з новими правилами «фінансового Faіr Play» і, за задумом авторів, повинні привести до того, щоб «клуби самостійно готували більше гравців, а футбол залишався спортивним суперництвом, а не змаганням по закупівлі «кращих футболістів» (з Правил ФФУ).

Такі вимоги обмежують можливості таких клубів, як «Манчестер Сіті» або ПСЖ скуповувати зірок світового рівня і тільки завдяки цьому ставати найкращими у своїх чемпіонатах.

За новими нормами в кожному клубі повинна працювати академія на тому чи іншому віковому рівні. Звичайно, дані правила не змушують клуби готувати і ставити в склад футболістів, які прийшли в академію у п’ятирічному віці, але зобов’язують поліпшити якість підготовки в академії та роботи селекційних служб.

Фото Євгена КРАВСА.

Євген Коноплянка (у центрі) — один із найталановитіших вихованців вітчизняного футболу.