Охочих підзаробити на організації каналу нелегального переправлення осіб через держкордон вистачає, а особливо серед тих, хто чудово обізнаний із прикордонною місцевістю Закарпаття. Про міжнародні канали, торовані зловмисниками шляхи та про те, як співробітники СБУ в Закарпатській області борються із цим негативним явищем, розповідають заступник начальника головного відділу боротьби з корупцією та організованою злочинністю Сергій Ткаченко і заступник начальника слідчого відділу В’ячеслав Динис.

Найчастіше в область нелегали потрапляють із Москви

— До 70 відсотків нелегальних мігрантів потрапляють в Україну через територію Російської Федерації. Здебільшого їхній маршрут з Афганістану пролягає через Таджикистан, Узбекистан, Казахстан, звідти — до Росії, — пояснює Сергій Ткаченко. — Далі нелегали потрапляють в Україну (зазвичай, до столиці або Луганська, Харкова), а потім їх таємно доправляють транзитом через Вінницю та Львів до Закарпаття, звідки легше потрапити до ЄС.

Однак нелегальний маршрут через Україну — альтернативний варіант. Оскільки, за словами С. Ткаченка, найпоширеніший шлях незаконного переправлення вихідців із Афганістану до Європи — через Іран, Туреччину до Греції 

та інших європейських країн. За неофіційними даними, потрапити, наприклад, із Кабула до Відня через Україну коштує нелегалам від 12 до 20 тисяч доларів США.

— Це ціла схема... Є гарант, як правило, виходець із Афганістану, який на законних підставах проживає в Києві або Вінниці. Він підшуковує тих, хто взявся би незаконно переправляти осіб за грошову винагороду, — пояснює Сергій Вікторович. — Після того, як його співвітчизники повідомляють, що їх перевели через держкордон, гарант розплачується з організаторами. Наприклад, наші, закарпатські, організатори каналу незаконного переправлення осіб з кожного нелегального мігранта отримують приблизно від 2,5 до 3,5 тисячі доларів США. Тобто перспектива отримати, скажімо, 25 тисяч доларів за 10 осіб, спокушає місцевих мешканців прикордонних районів, добре обізнаних із місцевістю, братися за кримінал.

Для викриття і затримання організаторів та виконавців співробітники СБУ проводять цілі спецоперації. Звісно, своїх методів виявлення зловмисників вони не деталізують. Трапляється, спритники тривалий час переховуються від органів слідства. Однак все одно рано чи пізно їх викривають, і вони відповідають за скоєне перед законом.

«Сусанін» гроші за переправлення взяв, але до кінця справу не довів

Заступник начальника слідчого відділу регіонального органу держбезпеки В’ячеслав Динис пригадує резонансний випадок, що трапився 2007 року. Колишній прикордонник взявся переправити через українсько-словацький державний кордон чеченську сім’ю — матір та 4 її малих дітей. Цей «Сусанін» гроші за переправлення взяв, але до кінця справу не довів. Зі слів жінки, спільники організатора кинули її напризволяще в незнайомій місцевості, показали у бік лісу й запевнили, що за ним — Словаччина. Каміса Джамалдінова з дітьми блукала незнайомою місцевістю кілька діб. Від переохолодження загинули її троє доньок. Камісі вдалося врятувати від смерті лише дворічного сина, якого зігрівала теплом свого тіла. Вона змогла дійти до... Польщі. Там напівживу жінку та дитину помістили до одного з польських лікувальних закладів, де вона та її маля оговтувалися від пережитого. Жінка отримала статус біженця.

Слідчі регіонального органу, які виїздили, щоб зібрати докази для порушення кримінальної справи стосовно організаторів незаконного переправлення чеченки, відзначають, що надзвичайно психологічно важко говорити з матір’ю, на руках якої загинули діти... Як з’ясувалося, Каміса везла на лікування доньок, яким на її батьківщині лікарі не могли допомогти. Оскільки легально потрапити до Європи не могла, зважилась на відчайдушний крок. Історія чеченки не залишила байдужих. Про цинізм переправників і трагедію жінки писали вітчизняні та зарубіжні засоби масової інформації. Торік співробітники СБУ в Закарпатській області розшукали в Києві організатора цього переправлення, який чотири роки переховувався від слідства. Наразі резонансну справу 5-річної давнини розглядає суд. Його рішення громадськість буде знати.

Згідно зі статистикою, потік нелегальних мігрантів скоротився. Якщо в 2008 році в області виявили 3 тисячі нелегалів, у 2009 — 1600, то вже в 2010 — лише 570, а торік — 517. Однак роботи співробітникам СБУ, безперечно, вистачає. Тільки за 2011 рік за організацію незаконного переправлення осіб через державний кордон України слідчі регіонального органу порушили 16 кримінальних справ. За цей злочин на різні терміни ув’язнення засуджено 34 осіб. З початку 2012 року перекрито два міжнародні канали нелегальної міграції. Слідчі УСБУ порушили 4 кримінальні справи. Цьогоріч також набрали чинності вироки судів. Зокрема, двом жителям Перечинського району призначено покарання у вигляді 7 років позбавлення волі.

 

Закарпатська область.

Фото автора.

Ось вони — шукачі щастя у ситій Європі.