Урядовим розпорядженням «Про затвердження плану заходів щодо збереження та розвитку української частини природного об’єкта «Букові праліси Карпат» на базі Карпатського біосферного заповідника — на гірському курорті Кваси — розпочинається будівництво міжнародного навчально-дослідного центру букових пралісів та сталого розвитку Карпат.
За кошти Державного фонду охорони навколишнього природного середовища України та Федерального міністерства охорони довкілля Німеччини у рамках україно-словацько-німецького проекту «Сталий менеджмент територій, прилеглих до об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат» розроблено та затверджено проектно-кошторисну документацію для зведення цього міжнародного центру. Наразі триває тендерна процедура з визначення організації, яка споруджуватиме об’єкт. Для початку будівництва, яке розпочнеться уже в серпні, Мінприроди України виділило необхідні кошти.
Будівля центру (проект — на знімку) площею близько трьох тисяч квадратних метрів міститиме готель на 50 місць, лабораторно-навчальні приміщення, бібліотеку, конференц-зал на 150 місць, їдальню, виставкові холи площею в 600 кв. м з інтерактивною експозицією букових пралісів тощо.
Основні завдання центру — проводити дослідження букових пралісів та навчальних практик студентів у галузі лісової екології, заповідної справи та сталого розвитку, підвищувати рівень екологічної освіченості управлінських та господарських кадрів, пропагувати альтернативні джерела енергії тощо. На його базі проводитимуться міжнародні конференції, буде реалізовано започатковану в червні минулого року редакцією газети «Голос України» і Карпатським біосферним заповідником ідею створення «екологічного Давосу» в центрі Європи.
Варто додати, що міжнародний центр відіграватиме координуючу роль у мережі навчальних центрів, які паралельно створюються в Україні, Словаччині та Німеччині у рамках україно-словацько-німецького об’єкта Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та давні букові ліси Німеччини». Зокрема, в Німеччині діятиме п’ять таких об’єктів, один — у Словаччині і три — в Україні. Крім згадуваного у селі Кваси Рахівського району передбачено створити також інформаційно-туристичний об’єкт з польовим табором у селі Мала Уголька Тячівського району та еколого-освітній центр в Ужанському національному природному парку в селищі Великий Березний.
Значну підтримку в реалізації проекту створення міжнародного центру букових пралісів надають урядовий куратор Закарпатської області, міністр надзвичайних ситуацій України Віктор Балога, департамент заповідної справи Мінприроди України та редакція газети «Голос України». А в розробці програмно-методичних засад діяльності центру активну участь беруть Міжнародна академія охорони природи Федерального міністерства охорони довкілля Німеччини та Німецький університет сталого розвитку (м. Еберсвальде).
Федір ГАМОР, директор Карпатського біосферного заповідника, професор.
Закарпатська область.