Перебуваючи в Берліні, я вирішив неодмінно відвідати рейхстаг. Будівля вразила мене своєю величністю. Проте за цією красою не побачиш сторінок його приголомшливої історії.
Збудовано рейхстаг за проектом франкфуртського архітектора Пауля Валлота протягом десяти років. Перший камінь заклав кайзер Вільгельм І, а урочисте відкриття відбулось у 1894 році вже за участі кайзера Вільгельма ІІ. За свою історію рейхстаг двічі зазнавав руйнувань. Уперше будівля постраждала в 1933 році від пожежі, причину якої й досі не встановили. Вдруге — під час штурму Червоної Армії в 1945 році.
Битва за Берлін розпочалася 21 квітня 1945 року, а вже 29 квітня червоноар-мійці підійшли до річки Шпрее, на березі якої стояв рейхстаг. Річка — неши-рока. Всього 55 метрів (їх я особисто перерахував, крокуючи мостом). Тож бійці її успішно форсували. А далі стояло найвідповідальніше завдання — встановити Прапор Перемоги над рейхстагом. У будівлі були есесівські війська, а біля входу майорів фашистський прапор зі свастикою. Проте після нальоту радянських військ його було зірвано. На місце фашистського сержантом Єрьоміним та рядовим Савенком, родом з Чернігівщини, було встановлено прапор Радянського Союзу. А вже увечері 30 квітня над рейхстагом за-майорів Прапор Перемоги. На даху вивісили одразу кілька прапорів, проте через рік з’ясували, що першими символ перемоги встановили росіянин Михайло Єгоров та грузин Мелітон Кантарія.
Минуло півстоліття, коли після переїзду німецького парламенту, Бундестагу, в Берлін, у 1995 році почалась грандіозна реконструкція рейхстагу. Відбувалась перебудова під керівництвом англійського архітектора Нормана Фостера. З будівлі прибрали все, лише сміття вивезли близько 45 тисяч тонн. Залишили тільки фасад. Родзинкою проекту став скляний купол. Його вага — 1200 тонн, а висота — 28 метрів (в той час, як висота рейхстагу — 30 метрів). Купол обладнано просторими ліфтами, що відвідувачам, радше, нагадують атракціони. У будівництві застосовували екологічно чисті матеріали — скло, сталь, природний камінь. Тож, незважаючи на масивні розміри, будівля вражає легкістю та комфортністю. Навесні 1999 року реконструкцію рейхстагу було завершено. Архітектор передав символічний ключ президентові Бундестагу, а вже восени будівля відкрилась для першого сесійного засідання.
Сьогодні рейхстаг — найвідвідуваніший парламент у світі. Щорічно його стіни приймають близько 3 мільйонів відвідувачів. Важко повірити, але руїна перетворилась на справжній туристичний центр з численними ресторанчиками, кафетеріями. Особливою популярністю користується тераса на даху. Звідти відкривається неймовірна панорама на місто. А для охочих відвідати пленарне засідання Бундестагу в залі парламенту побудовано спеціальну ложу для туристів. Там вони можуть вільно спостерігати за парламентаріями.
На нижньому поверсі розмістилась радянська історія: написи, що залишили по собі червоноармійці в травні 1945 року. Бажаючи увіковічнити себе в цих написах на стінах рейхстагу, радянські солдати вибивали, видряпували на них власні імена, прізвища. Ці написи весь цей час дбайливо зберігались для нащадків. От і мені вдалось там побувати та доторкнутись до великих історичних подій.
Більшість учасників тієї війни вже відійшли у вічність, але пам’ять про них буде жити зважди.
Вдячні нащадки завжди згадуватимуть з повагою про них. Вони — наші Герої, які обстояли мир на Землі ціною власного життя.
Київ.