Нині є всі підстави для того, щоб україно-азербайджанські взаємини набули особливого статусу. На цьому наголосив Голова Верховної Ради України Володимир Литвин учора в Баку під час зустрічі з Президентом Азербайджанської Республіки Ільхамом Алієвим у рамках офіційного візиту.
Голова Верховної Ради високо оцінив рівень двостороннього політичного діалогу, назвавши «унікальним» такий механізм співпраці, як Рада Президентів України та Азербайджанської Республіки. В. Литвин також відзначив плідну співпрацю на міжурядовому рівні.
«Ми робитимемо все по лінії парламентів, аби закріпити домовленості на рівні президентів та урядів у тому, що наша співпраця була повноформатною», — сказав він.
На думку Голови Верховної Ради, одним із ефективних механізмів подальшого розвитку такої співпраці є проведення регулярних засідань Спільної міжурядової українсько-азербайджанської комісії з питань економічного співробітництва. Зокрема, чергове засідання Комісії заплановано провести в Києві у травні-червні ц. р.
В. Литвин також назвав важливим подальший розвиток міжрегіональної співпраці та співробітництва в галузі освіти, зокрема, у частині обміну студентами.
Президент Азербайджанської Республіки висловив сподівання, що нинішній візит української парламентської делегації буде корисним для розвитку двосторонніх відносин та їх парламентської складової. «Україна та Азербайджан, — сказав І. Алієв, — завжди вирізнялися особливими відносинами, і ми розраховуємо на подальший розвиток всебічної співпраці на користь наших народів».
Сторони наголосили на важливості подальшої координації зусиль та взаємної підтримки у міжнародних організаціях. В. Литвин та І. Алієв висловилися за необхідність подальшого розвитку й активізації роботи в ГУАМ, зокрема, парламентської складової цієї організації.
Голова Верховної Ради також заявив, що Україна і Азербайджан мають активно розвивати співпрацю в енергетичній сфері. На його переконання, подальшому розвитку українсько-азербайджанської співпраці сприятиме практична реалізація спільного проекту щодо організації поставок азербайджанського скрапленого природного газу до України. У цьому контексті В. Литвин зазначив, що підписання відповідної міжурядової Угоди стане важливим аспектом розвитку взаємин між Україною та Азербайджаном.
За словами В. Литвина, активна енергетична політика Азербайджану, плани щодо реалізації масштабних енергетичних проектів у Чорноморсько-Каспійському регіоні створюють нові можливості для українсько-азербайджанської співпраці.
Президент Азербайджану наголосив, що «є гарні перспективи двосторонньої співпраці в енергетичній сфері, зокрема, у частині Південного газового коридору». «Україна має стати частиною цього проекту. Це було б корисним з політичної та практичної точки зору», — сказав він.
За його словами, необхідно «спільними зусиллями забезпечити вихід азербайджанського газу на український ринок». При цьому він висловив думку про доцільність активізації переговорів між Україною та Євросоюзом щодо різних аспектів транзиту газу до Європи.
Президент Азербайджану І. Алієв наголосив на важливості інфраструктурного забезпечення нових енергетичних проектів. Голова Верховної Ради України зазначив, що комплексний підхід до вирішення питань співпраці в енергетичній сфері, серед іншого, сприятиме забезпеченню безпеки в регіоні.
Прес-служба Верховної Ради.
Фото Анастасії СИРОТКІНОЇ.