Підтримуючи громадський екологічний рух на захист українських Карпат, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко звернувся до Прем’єр-міністра Миколи Азарова з проханням прояснити позицію Кабінету Міністрів в питанні спорудження широкої мережі малих ГЕС на карпатських річках та зазначити заходи, які вживає уряд для мінімізації руйнівного впливу від спорудження та діяльності малих ГЕС на оточуюче середовище.
Микола Томенко, зокрема, зазначив, що «плани будівництва малих гідроелектростанцій в Карпатах лякають своїми масштабами». Він пояснив, що, наприклад, у Закарпатській області, на виконання Програми комплексного використання водних ресурсів Закарпатської області планується побудувати 330 малих ГЕС, в Івано-Франківській (за різними даними) — до 150 міні-ГЕС, до двох десятків заплановано у Львівській та Чернівецькій областях.
На переконання заступника глави парламенту, добрі наміри законодавця під час встановлення «зеленого» тарифу виробникам відновлювальної електроенергії в українських реаліях обернулися лише економічним стимулом, тоді як охороною довкілля відверто нехтують.
Він нагадав, що, за словами фахівців та екологів, будівництво такої кількості малих ГЕС означатиме фактичну смерть більшості карпатських річок, знищення сплавного туризму та взагалі руйнування екологічної та туристичної привабливості Карпат. Микола Томенко відзначив, що «руйнівні наслідки діяльності введених в експлуатацію декількох малих ГЕС можна простежити вже сьогодні». Так, він повідомив: наприклад, на річці Білий Черемош, попри запевнення інвесторів під час проектування, що ГЕС забиратиме не більш як 20 відсотків річкового стоку, в трубу забрано всю воду повністю, в руслі залишилося лише каміння, а водоспад Гук, який був на ріці на цій ділянці, пересох.
Микола Томенко повідомив, що на підставі його звернення уряд дав доручення профільним міністерствам і керівникам Закарпатської та Івано-Франківської ОДА роз’яснити реальний стан справ із реалізацією програми комплексного використання водних ресурсів Карпатського регіону.
Він також повідомив, що після отримання відповіді Кабінету Міністрів планується провести експертне та громадське обговорення цього питання в парламенті.
Прес-служба Миколи Томенка.