Згідно зі статтями 17 та 18 Закону України «Про архітектурну діяльність» та постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 554 «Деякі питання професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури» (далі — Постанова) передбачено здійснення професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг) — архітекторів, інженерів-проектувальників, інженерів технічного нагляду та експертів (далі — Виконавці).
Для виконання робіт з професійної атестації зазначених виконавців утворена Атестаційна архітектурно-будівельна комісія (далі — Комісія), яка діє на підставі положення, затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Комісія складається з президії та секцій за напрямом професійної діяльності. Загальна кількість членів Комісії — 121 чоловік.
Секції з професійної атестації Виконавців:
— архітекторів;
— інженерів-проектувальників;
— інженерів технічного нагляду;
— експертів.
Секції очолюють керівники, які є заступниками голови Комісії — членами президії Комісії.
Головою Комісії є заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Ісаєнко Дмитро Валерійович, першим заступником Голови — радник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, віце-президент Конфедерації будівельників України, віце-президент Академії будівництва України, к. е. н. Беркута Анатолій Всеволодович, секретарем Комісії — начальник відділу координації діяльності Державної архітектурно-будівельної інспекції та Атестаційної архітектурно-будівельної комісії Департаменту державних програм та розвитку житлового будівництва Мінрегіону Денисюк Ігор Петрович.
Порядок організації діяльності Комісії визначено Положенням про Атестаційну архітектурно-будівельну комісію, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.06.2011 № 93, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.06.2011 за № 878/19616.
Процедурні питання діяльності Комісії врегульовані Регламентом Атестаційної архітектурно-будівельної комісії, затвердженим протокольним рішенням Комісії від 25.11.2011 року.
Для розгортання практичної роботи на засіданні Атестаційної архітектурно-будівельної комісії, яке відбулося 25 листопада 2011 року, визначені її робочі органи за відповідними напрямами професійної атестації. Зазначені структури представлені чотирма неприбутковими саморегулівними громадськими організаціями у сфері архітектурної діяльності за напрямками професійної атестації, відповідно до пункту 4 Порядку проведення професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 554 «Деякі питання професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури». Зазначені органи представлені чотирма неприбутковими громадськими організаціями:
архітекторів — Національна спілка архітекторів України;
експертів — Всеукраїнська громадська організація «Асоціація експертів будівельної галузі»;
інженерів-проектувальників — Всеукраїнська громадська організація «Гільдія проектувальників у будівництві»;
інженерів технічного нагляду — громадська організація «Гільдія інженерів технічного нагляду за будівництвом об’єктів архітектури».
Атестаційною архітектурно-будівельною комісією утворено Київський, Львівський, Одеський та Харківський регіональні офіси.
Додатково слід зазначити, що відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 09.11.2011 № 1110-р «Про платну адміністративну послугу, що надається Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства» кошти за проведення професійної атестації (проведення іспиту та видачу сертифіката) надходять до загального фонду Державного бюджету України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 554 «Деякі питання професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури» передбачена обов’язкова наявність у Виконавця документа про підвищення кваліфікації за відповідними програмами за напрямом професійної атестації.
Передатестаційна підготовка (підвищення кваліфікації) відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, передбачена за програмами, розробленими інститутами сфери управління Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства: Науково-дослідним інститутом будівельного виробництва (НДІБВ), Державним науково-дослідним інститутом будівельних конструкцій (НДІБК), Українським державним науково-дослідним проектним інститутом цивільного сільського будівництва «УкрНДІПроцивільсільбуд». Зазначені програми погоджені на засіданні Атестаційної архітектурно-будівельної комісії 25.11.2011 року.
Процес передатестаційної підготовки (підвищення кваліфікації) проходить незалежно від Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства та Атестаційної архітектурно-будівельної комісії. Повноваження Мінрегіону обмежуються розробленням вищезазначених програм, впливу на цінову політику щодо проведення курсів підготовки до атестації законодавством не передбачено.
Разом з тим, на офіційному сайті Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства неодноразово наголошувало про можливості проведення передатестаційної підготовки підприємствами та організаціями будь-якої форми власності (за прийнятими Комісією програмами).
Програми передатестаційної підготовки опубліковані на офіційному сайті Мінрегіону з 14 лютого 2012 року.
Відповідно до Порядку внесення плати за проведення професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов’язаних із створенням об’єктів архітектури, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства від 01.09.2011 № 172, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 19.09.2011 за № 1099/19837 плата за отримання кваліфікаційного сертифіката здійснюється:
за проведення іспиту — перед проведенням іспиту в розмірі 1,0 мінімальної заробітної плати;
за видачу (обмін) кваліфікаційного сертифіката — після прийняття рішення про видачу (обмін) кваліфікаційного сертифіката у розмірі 0,6 мінімальної заробітної плати.
Контактна інформація:
секретар Комісії Денисюк Ігор Петрович, відділ координації діяльності Держарх-будінспекції та Атестаційної архітектурно-будівельної комісії Департаменту державних програм та розвитку житлового будівництва Мінрегіону (044) 284-06-84, (044) 284-05-99;
секретар секції з професійної атестації архітекторів Костенко Ірина Григорівна (044) 279-98-08;
секретар секції з професійної атестації інженерів-проектувальників Потіха Володимир Михайлович (044) 249-34-71;
секретар секції з професійної атестації інженерів технічного нагляду Лебедівський Валерій Анатолійович (044) 550-94-90;
секретар секції з професійної атестації експертів Власенко Ігор Миколайович (044) 229-61-28.
Регіональні представництва Атестаційної архітектурно-будівельної комісії розташовані за адресами:
у місті Одесі — по вул. Рішельєвській, 28, тел. (048) 724-71-14;
у місті Харкові — по проспекту Московському, 64а, тел. (057) 756-19-14;
у місті Львові — по вул. Івана Франка,32, тел. (032) 243-88-45.
Представництва Атестаційної архітектурно-будівельної комісії у місті Києві за напрямами професійної атестації розташовані:
для архітекторів — по вул. Бориса Грінченка, 7, тел. (044) 279-98-08;
для інженерів-проектантів — по вул. Максима Кривоноса, 2а, тел. (044) 249-34-90, (044) 349-34-71;
для інженерів технічного нагляду — по проспекту Возз’єднання, 15/17, тел. (044) 550-94-85;
для експертів — по вул. Івана Клименка, 5/2, лабораторний корпус, каб.12, тел. (044) 229-61-28.