Практично у кожному столичному медичному закладі успішно функціонують по кілька аптек і благодійних фондів. А як у Запоріжжі? Вивчити ситуацію ми вирішили в обласній клінічній дитячій лікарні, точніше, в її консультативній поліклініці. А спочатку обійшли її поверхи і на диво не побачили черг до лікарів, не почули дитячого гаму і плачу.

Щоправда, угледіли кілька спеціалістів, що приймали хворих в одному кабінеті. Як з’ясувалося, це тимчасові незручності, пов’язані з капітальним ремонтом закладу.

Ліки продавати — не сталь варити

За кілька днів до нового року голова облдержадміністрації доручив підлеглим проаналізувати, чи ефективно використовуються приміщення лікарень приватними структурами, які податки сплачують тощо. Невідомо, чи знайшли перевіряльники в лікарні щось незаконне, але наше знайомство з чотирма (!) аптеками спонукало до певних роздумів.

Пункти зайняли приміщення, вигравши тендер, оголошений адміністрацією ОКДЛ. Хто скаже, чому в закладі чотири аптеки, а не одна чи вісім? Колись жодної не було... Хай би їх було і двадцять, якби це сприяло падінню цін. А так люди йдуть здебільшого до тієї, що поруч.

Найближчою, біля самого входу, виявилася аптека ТОВ «Роджерс». Асортимент товару — майже тисяча найменувань, вартість їх явно більша, ніж у вуличній «Благодії» за рогом. Під пильним оком продавця занотовуємо ціни до блокнота: терафлю — 48 грн., бронхомунал — 56, синупрет — 54, «спасатель» — 16,50, кортексін — 307, панадол-бебі — 16,75, фестал — 12,7 гривні.

Спускаємося у підвальне приміщення, де працює пункт аптеки комунального підприємства «Фармація». Тут нас неабияк здивували працівниці: «Час від часу до нас заходить керівник «Роджерса», після чого ціни в його аптеці корегуються на користь пацієнтів».

Приватник дбає, звісно, за свою кишеню, але конкуренти з комунального примушують підлаштовуватися під неплатоспроможного хворого. Тому ціни у цих аптеках різняться в середньому на кілька гривень. Причому, деякі ліки у «Фармації» коштують більше.

У третій підвальній аптеці, що належить ТОВ «Фармація Запоріжжя» картина схожа, може тому, що розташована вона «в глибинці» коридору.

Що обурює батьків і неприємно вразило нас — нахабне здирництво, що дозволяє собі власник «Фармапрот». Він просто зловживає тим, що два своїх пункти розмістив у прийомному відділенні дитячої лікарні. Батькам, що привозять малюків на «швидкій», просто ніколи шукати аптек і вони вимушені брати ліки за надхмарними цінами. Порівняйте їх з вищезазначеними: кортексін — 450 (!) грн., «спасатель» — 21,50, панадол-бебі — 18,70, синупрет —69,50, фестал — 15 гривень.

Торік міська влада підписала з представниками мережі меморандум, згідно з яким аптеки не мають права робити націнку понад 15 відсотків.

Благодійність — це не хабар

У 2012-му на утримання об’єктів охорони здоров’я обласного центру було заплановано 7,6 млн. гривень плюс 3,4 млн. субвенції. Недофінансування стало хронічним. Тож де мають брати кошти на капремонти і латання дір керівники лікувальних закладів? У спонсорів і благодійників.

Це не заборонено законом і ним же стимулюється: благодійні організації звільнені від сплати податків та інших платежів до бюджету і спеціальних фондів. Чи не тому кількість бажаючих творити добро рік у рік зростає: 2010 — 268, 2011 — 296 організацій. Сфера їхньої діяльності — від допомоги астрологам до підтримки демократії та симфонічного оркестру. Та найбільше їх прагнуть допомагати церкві та медицині. Скажімо, за адресою обласної клінічної лікарні, як розповідали колеги, зареєстровано аж п’ять організацій, дві — у дев’ятій лікарні тощо.

Якщо вірити стендам у коридорі консультативної поліклініки, лікарнею опікувалися два фонди. «Патріот Запоріжжя» — без будь-яких адрес і телефонів, що може свідчити про згортання «патріотичного» благодійництва. А ось фонд «Щасливе дитинство» явно діючий, до того ж продуктивно і ефективно.

Це підтвердив головний лікар обласної клінічної дитячої лікарні Юрій Борзенко.

— До 2010-го «Патріот Запоріжжя» істотно допомагав нашій установі. В його активі — закупка онкологічних препаратів, новий реанімобіль і ремонт, оснащення старого тощо. А фонд «Щасливе дитинство», мабуть, найпрозоріша благодійна організація, допомагає багато і безперервно конкретним тяжкохворим діткам на десятки тисяч гривень щороку.

Одного з батьків, безмежно вдячних цьому БФ, ми зустріли в поліклініці. «Наша сім’я після порятунку сина щомісяця робить внески в «Щасливе дитинство». Готові жертвувати й іншим фондам, якщо будемо впевнені, що гроші використають за призначенням. На жаль, дуже багато шахраїв розвелось», — каже Микола О-к.

Справді, плата в фонд часто асоціюється з хабарем. Якщо фонд працює беззвітно, а кошти збирає добровільно-примусово, користуючись бідою співгромадян. Таких і в Запоріжжі, і в Києві безліч.

... Дізнавшись, що в області працює група журналістів із «Голосу України», попросилась на зустріч Ганна 3. Вона розповіла, що її батька відмовлялися госпіталізувати, поки не внесла 150 гривень на рахунок фонду. Потім з неї взяли тисячу гривень на операцію, примусили купити ліки, скальпель, бинти...