В ужгородському театрі «Бавка» напередодні 73-ї річниці Карпатської України відбулася прем’єра художньо-документальної стрічки «Срібна Земля. Хроніка подій 1919—1939». Це пристрасна розповідь про ті буремні часи кривавої боротьби та палкої віри в майбутнє рідного краю, які в підсумку раз і назавжди довели: Закарпаття — край український.
Родзинкою презентації стала участь і потім виступ в обговоренні прийомної дочки президента Карпатської України, Героя України Августина Волошина — Анастасії Халахан.
«Срібна Земля» творилася протягом 16 місяців. Її автори переклали текст англійською мовою. Сподіваючись таким чином, що й нащадки українських емігрантів у Північній і Південній Америці, Австралії, Європі, а також світова спільнота із цікавістю переглянуть фільм. Незабаром він з’явиться й на дисках.
Науковий керівник фільму Олександр Пагиря наголосив: оповідь про складний період шукань, коли вперше закарпатці визначили свою національну свідомість на користь української ідеї. Стрічка створювалася за трьома складовими: суворо документальна; жива історія — з екрана до глядача звертаються свідки й учасники тих подій; художня реконструкція деяких сцен.
І все-таки, на мій погляд, фільм в історичному ракурсі виграє уже тим, що чуємо живі голоси людей з багатьох місцевостей Закарпаття, — тих, хто чинив опір угорсько-фашистським окупантам на Красному полі, хто пережив тортури, концтабори, приниження вже в радянський час, але вижив. Це — Петро Гаврилко з Буштина (1917 року народження, жива легенда), Василь Белей з Великого Бичкова, Михайло Петричко і Панько Попович, Василь Піпаш (1922 року народження), професор Степан Стойка (1920 року народження) і та ж Анастасія Халахан...
2 листопада 1938 року Віденський арбітраж за участю Гітлера, Муссоліні, Деладьє і Чемберлена «відтяв» від краю на користь Угорського королівства низинні міста Ужгород, Мукачеве й Берегове з довколишніми селами, а за тиждень столицю було перенесено до Хуста. Відтоді й до тріумфу і трагедії Карпатської України — 15—16 березня 1939 року — у фільмі події змальовуються чітко хронологічно, спресовано, емоційно. У полотно стрічки вмонтовано дивом збережені тодішні документальні кадри, звучить голос президента Волошина на засіданні Сойму, марширують Хустом вояки Карпатської Січі...
Після демонстрації зал аплодував стоячи. На сцену вийшов заступник голови обласної ради Андрій Сербайло. Подякувавши режисерам, він запропонував хвилиною мовчання вшанувати пам’ять карпатських січовиків.
Єпископ УПЦ КП Кирило зазначив, що Друга світова війна почалася не 1 вересня, а 15 березня 1939-го нападом хортистських полків на Карпатську Україну.
...15 березня на Красному полі, що на околиці Хуста, відбулися великі урочистості з нагоди 73-ї річниці Карпатської України, в яких традиційно взяли участь керівники області, міст і районів, представники громадськості, правоохоронців і армійських підрозділів, духовенства, студентська молодь і школярі.