Цього року, 4 березня, виповнюється 60 літ з дня трагічної загибелі уродженця села Дюксин Костопільського району, відомого художника-графіка Ніла Антоновича Хасевича. До цієї дати у Рівненському обласному краєзнавчому музеї відбудеться презентація видання «Життя і творчість Ніла Хасевича».
Книжка вперше на основі раніше недоступних широкому загалу документів радянських установ, архіву Варшавської академії мистецтв, збірок волинських музеїв подає інформацію про життєвий і творчий шлях відомого повстанського художника-графіка, описує обставини його загибелі. У книзі подано найповніший на цей час каталог його творів. Видання ілюстроване понад півсотнею унікальних фотознімків.
...Війна помалу відбирала в нього родину, друзів, можливість вільно дихати на повні груди, спокійно милуватися небом. Залишився останній прихисток —підземний бункер, освітлений гасовою лампою та зігрітий власним диханням, що будь-якої хвилини міг стати невідомою братською могилою. Його твори нагадували світу про те, що Волинь бореться і серед лав повстанців технічна ланка на чолі з художником «Зотом». Він віддав Україні все, що міг: молодість, життя, непересічний талант, і хоч не міг бути справжнім вояком, бо не мав однієї ноги, але був вояком у душі. 4 березня 1952 року Ніл Хасевич разом з друзями прийняв останній бій на одному з хуторів біля села Сухівці Рівненської області. Всесильна спецслужба СРСР намагалася стерти будь-які сліди про нього, знищити твори. Але він зумів повернутися, бо пішов нескореним, і життєва правда була на його боці.
Віктор МАРЧУК, працівник Рівненського обласного краєзнавчого музею.
На знімку: автопортрет Ніла Хасевича.