У Волинському краєзнавчому музеї відбувся вечір-портрет українського громадського діяча, батька Лесі Українки Петра Косача. Вперше на Волині, а може, і в Україні, так серйозно вшановано пам’ять того, хто не лише дав життя, а й був найкращим другом і помічником поетеси. Близькі не дарма відзначали спорідненість їхніх душ, доброту і велику любов до людей. Багато хто вважає, що у становленні Лесі Українки як поетеси роль Петра Косача не менш значуща, ніж її матері Олени Пчілки.
— Хто шанує Лесину пам’ять, — писала молодша сестра поетеси, літописець її життя і творчості Ольга Косач-Кривинюк, — той повинен віддати належну шану її найщирішому, найкращому другу-приятелю — батьку, котрий за все своє життя не поклав і марної стеблинки поперек Лесиної дороги, а, навпаки, як тільки міг і вмів, промітав той шлях для неї.
Мешканці обласного центру пишаються тим, що в їхньому місті працювала і жила така бездоганно принципова, ерудована людина, як Петро Антонович Косач. Він все робив для сім’ї, фінансував більшість видань дружини Олени Пчілки та дітей, постійно турбувався про здоров’я Лесі.
Прикро, але якось непомітно для громадськості України минуло 170-річчя від дня народження Петра Косача, яке б мало відзначатися 2 січня. Торік у Луцьку відкрили пам’ятник матері Лесі Українки. Є в місті й величний монумент співачці досвітніх вогнів. Тож було б цілком логічно, якби в старій частині Луцька поруч із будинком, де жили Косачі, з’явився пам’ятник Петру Антоновичу.
Волинська область.