У лютому Літературно-меморіальний музей Пушкіна і Чайковського, що у містечку Кам’янка на Черкащині, відзначив 75-річчя від моменту свого заснування.
Варто тільки ступити на стежину старого парку, що веде до колишньої поміщицької садиби Давидових, як душу огортає тиха замрія, спокій і тепло. Здається, дух двох геніїв, що любили «милий Кам’янград», ніколи не покидав цього чарівного куточка.
Заходимо до музею, так званого Зеленого будиночка, що дивом зберігся (йому більш як двісті літ). Це бентежні почуття. Адже піднімаєшся тими сходами, якими ходили найшляхетніші люди Росії, романтики-декабристи Муравйов-Апостол, Бестужев-Рюмін, Пестель, Давидов, Волконський, молодий Пушкін, натхненний Чайковський...
— Одна з експозицій музею висвітлює діяльність Кам’янської управи Південного товариства декабристів, — розповідає директор Таміла Чупак. — Очолював управу власник маєтку Василь Давидов. У будинку, що зберігся донині, бували герої Вітчизняної війни 1812 року генерали Микола Раєвський та Михайло Орлов, поет Денис Давидов. У цьому затишному куточку писав вірші Пушкін. У 1820—1821 роках поет провів у родині Давидових більше чотирьох місяців. Він любив гуляти над Тясмином, сидіти на високій скелі, яку згодом назвуть Пушкінською. Саме тут написав «Редеет облаков летучая гряда», «Я пережил свои желанья» й закінчив поему «Кавказский пленник».
Упродовж майже 28 років була Кам’янка другою домівкою Петру Чайковському. Композитор щоліта приїздив в Україну до рідної сестри Олександри, одруженої з сином декабриста Василем Давидовим. Щоб Петру Іллічу було комфортно, йому відвели окремий флігель із трьома кімнатами. Тут, а ще у селі Вербівка, де був також маєток Давидових, композитор працював над операми «Мазепа», «Євгеній Онєгін», «Орлеанська діва», балетами «Лебедине озеро», «Спляча красуня», збірником «Пори року» та іншими. Чайковський дуже любив бувати на гуляннях, весіллях, ярмарках, де чув багато українських народних пісень. Він був зачарований їхньою мелодійністю. Недарма Друга симфонія («Українська»), що її композитор написав у Кам’янці, вся пронизана нашими національними мотивами.
— Кам’янка, задушевна атмосфера родини Давидових, — продовжує Таміла Чупак, — відіграли особливу роль у творчості композитора. Де б не бував Петро Ілліч, а думками щоразу линув у затишне сестрине гніздо над мальовничим Тясмином. Про Кам’янку, її зелені околиці композитор не раз згадував у щоденнику і листах.
У музеї є реліквія, торкнутися якої можна лише професійним музикантам. Це — родинний рояль Давидових, за яким працював Петро Чайковський. На великі свята, у день народження Пушкіна і Чайковського, у музеї проводять літературно-музичні вечори при свічках. Тоді знову в колишньому маєтку Давидових лине чарівна музика, звучить рояль великого композитора...
Черкаська область.