Не минуло й року, як фактично зачах Запорізький алюмінієвий комбінат — первісток алюмінієвої промисловості колишнього СРСР, і ось дали про себе знати його власники. Акціонери об’єднаної компанії «РУСАЛ» («Російський алюміній») виступили з пропозицією до урядових структур України про поновлення роботи підприємства і навіть його модернізацію. Умова одна — введення диференційного тарифу — а коли точніше, то підписання 10-річної угоди про електропостачання за економічно обґрунтованою ціною, яка була б прив’язана до котирувань алюмінію на Лондонській біржі металів.
У разі досягнення угоди з українським урядом власники «РУСАЛу» планують протягом півроку розробити всю документацію, а впродовж ще двох років провести модернізацію виробництва. Мета — вийти на щорічне виробництво 200 тисяч тонн алюмінію. До речі, всі старі будівлі, а також обладнання підприємства, які не буде задіяно у виробничому процесі, демонтують, а територія комбінату має бути повністю очищена від будівельного та іншого сміття.
Варто додати, що на підприємстві сьогодні працюють лише ливарне виробництво та дільниця з виготовлення алюмінієвої катанки. А алюміній до Запоріжжя возять із російських підприємств компанії. Щодо ситуації на ЗАлКу взагалі, то кілька спроб уряду України повернути державі підприємство, власник якого не виконав цілої низки інвестиційних зобов’язань, не мали успіху. Щоправда, багатомісячна судова тяганина спочатку все-таки завершилася (у травні 2011 року) рішенням Київського господарського суду на користь Генпрокуратури України. Тобто фактичною націоналізацією Запорізького алюмінієвого комбінату. Але вже 30 серпня минулого року Вищий господарський суд України скасував це рішення. А постраждали працівники. З інформації, яку надали «Голосу України» в обласному комітеті профспілки гірничо-металургійної промисловості, сьогодні на підприємстві приблизно 500 працюючих. Із них майже 400 — охоронці.
Запоріжжя.