25 січня Президент України підписав доручення про вирішення низки актуальних питань соціально-економічного розвитку Волинської області в 2012 році. Він, зокрема, зобов’язав Прем’єр-міністра розглянути питання передання колишнього Будинку офіцерів у Луцьку зі сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту в управління Волинської облдержадміністрації для облаштування в ньому концертних залів Волинської облфілармонії. Наш кореспондент зустрівся з її директором Сергієм Єфіменком (на знімку).
— Сергію Івановичу, вже є схвальні відгуки на це рішення митрополита Луцького і Волинського УПЦ Нифонта, поета, лауреата Шевченківської премії Василя Слапчука, письменника Івана Корсака, багатьох інших відомих волинян. А як сприйняли це у вашому колективі?
— Ми чекали цього рішення ще в 2004 році, коли Будинок офіцерів був ліквідований. Писали листи до Прем’єр-міністра і міністра оборони, щоб нам передали це приміщення. Але отримували ввічливі відмови. Надію майже втратили. І ось нарешті приємне для нас повідомлення. Зустріли його із захопленням. Адже наша філармонія єдина в Україні — без концертного залу. 72 роки історії філармонії — це концерти на колесах.
— Ви вже оглянули приміщення?
— Це досить великий комплекс, чотири будівлі. Основна — приміщення колишнього земельного банку, побудоване в 1930 році поляками. До нього після війни добудовано концертний зал на 400—500 місць. Може вийти хороший камерний зал для наших філармонійних концертів. Обабіч два адміністративні приміщення, де є великі кімнати і зали, там теж можна організувати роботу. У нас сім творчих колективів. Серед них Волинський державний академічний народний хор, Академічний камерний оркестр «Кантабіле», вокальні квартети «Акорд» і «Автограф», а також музичні лекторії за участю народного артиста України Василя Чепелюка, заслуженого артиста України Михайла Лазуки... Усім вистачить місця для концертів. Ми завжди мріяли про камерну сцену, де можуть проходити концерти в складі тріо, квартетів, де не треба збирати 400—500 глядачів, достатньо 100 чи 150. У тому приміщенні можна зробити ще другий камерний зал.
— Сергію Івановичу, минулого року рішенням обласної ради вам передані функції з кіно- та відеообслуговування населення, і ви зобов’язані виконувати їх.
— У це приміщення дуже добре впишеться кінозал на сто місць для дорослих і невеликий — на 30—50 місць — для дітей. Людина зможе подивитися на афішу і вибрати собі найзручніше: концерт великий, концерт камерний, кінофільм для дорослих чи для дітей. Обов’язково там треба відкрити дитяче кафе, облаштувати конференц-зал, зробити студію звуко- та відеозапису, у нас для цього є можливість. Тобто бачу це приміщення комплексним концертно-естетичним центром, де кожен знайде те, що йому до душі і до смаку.
— Довго ця будівля була порожньою, змінювала власників, навіть казали, що вона має належати технічному університету. Ви бачили, яка вона всередині?
— Я заходив туди. Враження гнітюче, усе дуже занедбане. Зруйновані всі комунікації: і опалення, і електропостачання, вибиті вікна, майже всюди знята підлога. Але є надія на ту людину, яка стала фактично ініціатором цього проекту. Прізвище її теж відоме, це наш голова облдержадміністрації Борис Клімчук, до якого ми не раз зверталися з проханням про концертний зал для філармонії. Знаю, що це його ініціатива, яку підтримав Президент у своєму дорученні. Якщо Борис Петрович все-таки вирішив це зробити, то він обов’язково передбачив, що у приміщенні має бути проведений і капітальний ремонт.
Принагідно скажу про ще одну приємну для нашого колективу річ. Наприкінці минулого року за сприяння голови ОДА ми нарешті запустили в роботу той славнозвісний автобус «Мерседес», який ще в 2007-му мав працювати на філармонію. Він практично три роки стояв нерозмитненим, але завдяки Борису Клімчуку, його наполегливості, нарешті розмитнили, зареєстрували і з 30 листопада 2011 року їздимо ним на концерти.
Друге: у нас були проблеми зі старим приміщенням. Половина філармонії мала нові металопластикові вікна, а друга — вікна ще 1964 року, з одним склом. Там завжди було холодно. А в грудні, якось так раптово, нам виділили кошти, ми поставили останні вісім віконних блоків, і тепер Волинський народний хор і «Кантабіле» розкошують у теплі. У морозні дні +20 градусів. Що ще хотіти?
І ще одна приємна новина. У бюджеті на 2012 рік обласна адміністрація і облрада нам виділяють кошти на проектування і встановлення власного котла на твердому паливі: під торф, вугілля і дрова. За попередніми підрахунками це скоротить витрати на обігрів як мінімум уп’ятеро порівняно з тим, що платимо сьогодні за централізоване опалення. По-друге, зможемо опалювати своє приміщення в холодні дні навіть у травні чи вересні.
— Коли на новому філармонійному комплексі буде перерізана стрічка?
— Судячи зі слів Бориса Петровича, сказаних 3 лютого на конференції з інвестицій, ремонт піде швидко. Він навіть бачить у цьому залі й невеликий орган. Дуже приємно, що в першого керівника області є бажання підняти Волинську облфілармонію на такий високий рівень. Артисти люблять, коли про них просто добре слово скажуть. Але ще ніколи філармонія не отримувала таких великих капіталовкладень. Чотири такі сюрпризи від обласної влади за один рік — то для нас аж забагато. Ми не звикли до такого. Звісно, відчуваємо велику відповідальність. Наші люди готові працювати ще краще для області, піднімати професійний рівень, забезпечувати більше гастролюючих колективів у Луцьку. Щоб люди в місті були впевнені, що не треба їхати в Польщу, Німеччину, а прекрасні колективи можна побачити і у Волинській обласній філармонії, яка і сама працює, і запрошує гастролерів. Ми на сьомому небі.
Інтерв’ю взяв Микола ЯКИМЕНКО.
Фото автора.