Останнім часом серед вкладників проблемних банків поширюється практика продажу права на депозити через Інтернет чи іншим шляхом. При цьому вкладник, намагаючись якомога швидше повернути свої гроші, вимушений частково їх втрачати. Адже жоден покупець проблемних депозитів не робитиме цього собі на шкоду. Для нівелювання збитків наших співвітчизників, які вони можуть мати від такого продажу депозитів, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі — Фонд) нагадав про систему гарантування вкладів та порядок отримання відшкодування.

Отже, всі вкладники, які розмістили кошти в банку — учаснику Фонду на умовах договору банківського вкладу (депозиту), банківського рахунку або шляхом оформлення іменного депозитного сертифіката в національній чи в іноземній валюті, автоматично підпадають під гарантію Фонду.

Саме тому вкладники банків, розмістивши кошти в банку в межах гарантованого розміру відшкодування, можуть бути впевнені в захисті своїх заощаджень. Також одержати свої кошти в межах гарантованої суми відшкодування вкладники можуть самостійно, дотримавшись усіх процедур, та без допомоги сторонніх осіб.

Процедура виведення неплатоспроможних банків з ринку та порядок отримання коштів вкладниками своїх коштів  така. У разі віднесення Національним банком України банку до категорії неплатоспроможних Фонд запроваджує в такий банк тимчасову адміністрацію та призначає уповноважену особу на три місяці, а в системо важливі банки — на шість місяців, з можливістю одноразового подовження цього стоку ще на один місяць. Про запровадження в банку тимчасової адміністрації Фонд повідомляє вкладників шляхом розміщення інформації на сайті Фонду та опублікування відповідного оголошення в газеті «Голос України».

Протягом дії тимчасової адміністрації вкладники неплатоспроможного банку можуть отримати свої кошти за договорами банківського вкладу (депозиту), строк дії яких закінчився, та за договорами банківського рахунку (поточні рахунки). Виплати за зазначеними договорами здійснюються у розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних, але не більше 200 тисяч гривень.

Порядок виплат коштів вкладникам після дії тимчасової адміністрації залежить від визначеного способу виведення неплатоспроможного банку з ринку. Якщо в ході тимчасової адміністрації для неплатоспроможного банку залучається інвестор, то зобов’язання перед вкладниками стосовно повернення коштів за вкладами щонайменше в сумі, що не перевищує 200 тисяч гривень, переходять до інвестора. Якщо продаж банку не відбувся, то Національний банк України ухвалює рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку. В такому разі виплати коштів за вкладами здійснюються Фондом усім вкладникам незалежно від закінчення строку дії договору і розпочинаються не пізніш як через сім днів з дня відкликання банківської ліцензії. При цьому отримати кошти вкладники можуть, звернувшись у визначений банк — агент Фонду. Мережа філій і відділень таких банків по Україні сьогодні перевищує 5 709 установ, що забезпечує доступність отримання коштів вкладниками.

Вкладники, вклади яких перевищують 200 тисяч гривень, після відкликання НБУ банківської ліцензії та ліквідації банку матимуть право подати кредиторські вимоги на ім’я уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку. Задоволення вимог кредиторів здійснюється за рахунок коштів, одержаних у результаті ліквідації та реалізації майна банку, в черговості, що передбачена частиною першою статті 52 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Усю інформацію про функціонування Фонду гарантування вкладів, умови гарантування і відшкодування коштів за вкладами, порядок здійснення виплат вкладники можуть отримати на офіційній сторінці Фонду або зателефонувавши на номер «гарячої лінії» Фонду: 0-800-308-108. Окрім цього, офіційні повідомлення Фонду публікуються в газеті «Голос України».

Довідково 

Відсоток вкладників, чиї вклади не перевищують 200 000 гривень, становить 99,3. Тобто вклади 99,3 відсотка вкладників повністю підпадають під гарантії Фонду. За 16 років існування ФГВФО здійснив виплати коштів понад 630 тисячам вкладникам на загальну суму понад 18,2 млрд. грн.