Через дешеву городину фермер не зміг повернути кредит
 
У фермера В’ячеслава Горового із села Іваньків Коропського району 9 червня 2010 року в гаражі згорів невеличкий китайський трактор «Фотон 180 Д», яким він обробляв свої поля. Техніка була у нього єдина, а тому господарство зазнало відчутного збитку. Чоловік вважає, що його тракторець підпалили. Можливо, й так. Але факт залишається фактом: фермерське життя без техніки стало ще напруженішим.
Тим паче треба було віддати річну частку взятого кредиту в чернігівському відділенні Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. А грошей на все катастрофічно не вистачало.
...Фермерством ветфельдшер В’ячеслав Горовий почав займатися з 1996-го. У нього було двоє коней, невеликий наділ землі з паїв родини — загалом 10 гектарів. Невдовзі розжився на старенький трактор Т-25, яким орав свої площі. У вересні 2006 року селянин отримав 17 тисяч гривень у чернігівському відділенні Українського державного фонду підтримки фермерських господарств. За ці гроші купив за тодішніми цінами п’ять дійних корів. Завдяки зданому молоку, вирощеній картоплі чоловік зміг зібрати кошти на «Фотон 180 Д». Старий трактор здав на металобрухт. Здавалося б, у наступні роки можна і далі розвивати господарство. А тут ця прикра пожежа: як обробляти 10 гектарів без коня, без трактора?
— Мусив взяти кредит ще в одному банку, — розповідає В’ячеслав Миколайович. — Дали мені 15 тисяч гривень. Купив мотоблок. Насадив буряків, картоплі. Гречку мені допомогли збирати. Заробив за неї 4300 гривень. А з буряками, картоплею вийшов програш. Зміг продати лише по 60—70 копійок. Один збиток.
По двох кредитах тепер у чоловіка суцільна проблема. Банк дав відстрочку платежу. А ось чернігівське відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств позивається з фермером.
— Я їм кажу, у мене згорів трактор, є про це документ, — каже В’ячеслав Горовий. — У договорі є пункт про форс-мажорні обставини. Та вони на все це не зважають...
— Але ж чоловік повідомив про пожежу майже через півроку, коли ми стурбувалися, чого він не платить, — зазначив директор чернігівського відділення Українського державного фонду підтримки фермерських господарств Віталій Плевако. — Хоча згідно з укладеним договором фермер повинен повідомити про такі інциденти протягом трьох днів. Ми й так йшли назустріч Горовому тривалий час. Навіть шукали покупців йому на буряк, але його ціна не влаштувала. При цьому він протягом останніх трьох років не платив. Ну, ми ж державна установа. І це позичені державні кошти. Мене визнають корупціонером, якщо я й далі все залишу без змін.
Недавно за позовом обласної прокуратури Господарський суд Чернігівської області прийняв рішення стягнути з фермерського господарства «КС-Світлана» на користь Українського державного фонду підтримки фермерських господарств 11000 гривень боргу, 459 гривень пені, 654 гривні інфляційних перерахувань, 200 гривень відсотків річних. Крім того, фермер має ще сплатити 1609 гривень судового збору.
— Що мені робити? — журиться В’ячеслав Горовий під час зустрічі зі мною у Чернігові. — Ніхто не хоче мені допомогти! Доведеться продавати сім свиноматок. Та й цього, мабуть, не вистачить. Бо ще 10 тисяч треба й банку повернути...
Низькі ціни на молоко, городину фактично призвели господаря до банкрутства. Як повідомив сільський голова Володимир Осовик, фермер уже розпродав раніше куплених корів.
— Мені шкода цього чоловіка, — підсумував він.
Чернігівська область.
Фермер В’ячеслав Горовий щойно програв суд.
Фото автора.