Придивившись до напівзатоплених плавучих мішеней, які залишилися майже без фарби, згадав, що саме їх бачив понад тридцять років тому. Бачив, коли екіпаж великого ракетного корабля «Бедовый», на якому мені довелося пізнавати ази військово-морської служби, відпрацьовував влучність артилерійської та ракетної стрільби. Схоже, що після «Бедового» ці мішені так нікому й не знадобилися...
Усім своїм зовнішнім виглядом мішені промовисто свідчать: часи змінилися, військова техніка пішла далеко вперед. А водночас — форми й методи навчання військових моряків. До слова, ми в цьому переконалися буквально наступного дня, коли побували в гостях у моряків Севастопольського загону морської охорони. Тут левову частку необхідних для бойової роботи навичок екіпажі здобувають у класах, на комп’ютерних симуляторах.
Закономірно й логічно, що старі артилерійські мішені доживають свого віку в тихій бухті — своє вони вже відслужили.
Але це військове майно, що «вийшло на відпочинок», навіть сьогодні не таке безневинне, як може здатися на перший погляд. Так, тепер по них не стріляють. На ньому не було й немає жодної зброї чи боєприпасів.
Проте мішені цілком спроможні «стрельнути». І вже потихеньку «стріляють».
По екології — забруднюючи води Стрілецької бухти і завдаючи тим самим шкоди мешканцям моря. Адже вчені-іхтіологи стверджують, що бухти Севастополя відіграють серйозну роль у процесі відтворення рибних ресурсів Чорного моря. Паралельно не додаючи, м’яко кажучи, якості повітрю в одному з найбільш населених «спальних» районів.
«Стріляють» по туристичній привабливості міста — чи може такий «постіндустріальний пейзаж» залишити гарні враження у гостей міста?
«Стріляють» по розвитку інфраструктури прибережного рибальства — займають місце, яке можна було б використовувати для стоянки маломірних рибальських суден.
У перспективі (і, судячи з усього, не в далекій) корозія відправить на дно бухти поки що ще плаваючі мішені. І тоді вони «стрельнуть» востаннє — по бюджету того, на кого (чи то військових, чи то міської влади) ляже турбота з підйому та утилізації майна, яке остаточно стало непотрібним.
Фото Сергія КОВАЛЬЧУКА.