Рівненщина багата на корисні копалини. Тож не дивно, що майже на кожній сесії облради дають дозволи на розробку родовищ чи користування надрами. Однак це аж ніяк не означає, що уже завтра бажаючі розробляти родовища стануть до роботи. Адже на них чекають бюрократичні погодження у різних міністерствах.
— Загалом процедура дуже довга і складна. Спочатку обласна рада дає дозвіл на розробку родовища, на підставі цього Мінприроди видає спецдозвіл, потім знову на сесії обласної ради потрібно отримати «добро» на гірничий відвід і, нарешті, — виготовити документи на земельний відвід, — розповідає начальник Головного управління економіки та інвестиційної політики Рівненської ОДА Ігор Тимошенко. — Але, на жаль, не всім бажаючим видобувати пісок, глину, інші корисні копалини на території нашої області вдається розв’язати питання щодо земельного відводу. Річ у тім, що зазвичай родовища залягають на лісових ділянках. А місцеві органи влади не наділені повноваженнями надавати їх у користування. Це прерогатива Кабінету Міністрів, який на кожен випадок видає окреме розпорядження.
Щоб отримати його, бідкаються потенційні розробники корисних копалин, доводиться пройти через бюрократичні перепони, що часто-густо затягується на роки. Зволікання, зізнаються, мають місце на рівні міністерських чиновників середньої руки.
П’яти підприємствам, які отримали гірничий відвід, анулювали спецдозволи. І вони знялися з реєстрації.
Випробуванням нервів і витримки можна назвати очікування такого погодження від Кабміну Товариством з обмеженою відповідальністю «Центр «Сонячне ремесло», яке готове розробляти запаси бурштину у Володимирецькому районі Рівненщини. Воно вже інвестувало у свій проект з видобутку бурштину на родовищі «Володимирець-Східний» 5,8 мільйона гривень. Виконало розвідку запасів бурштину і захистило їх, провело експериментальний видобуток на одному гектарі. Одне слово, пройшло практично майже всі бюрократичні етапи (на це пішло більше двох років), щоб отримати спецдозвіл на користування надрами № 5021 від 25 вересня 2009 року та акт гірничого відводу № 1632 від 24 грудня 2009 року на згаданому родовищі. Але розпочати видобуток бурштину «Сонячне ремесло» не може через те, що його запаси розміщені на 18 лісових гектарах (загальна площа родовища «Володимирець-Східний» — 98,9 гектара). І тільки Кабмін може розв’язати цю проблему, надавши відповідний дозвіл.
Про це голова Рівненської ОДА Василь Берташ доповідав Президенту України Віктору Януковичу, коли він у листопаді 2010 року перебував з робочим візитом на Рівненщині. Глава держави 16 листопада 2010-го дав доручення Кабміну розв’язати цю проблему. Однак ще й досі «Сонячне ремесло» не отримало земельного відводу для видобутку бурштину на землях лісового державного фонду. Таке зволікання, звичайно ж, на руку нелегальним старателям, які не проти нажитися на родовищі «Володимирець-Східний». ТОВ «Центр «Сонячне ремесло» змушене охороняти від них відведені гектари.
На Рівненщині видано 48 гірничих відводів на видобуток корисних копалин, але реально ведуть видобувну діяльність 27.
А «Сонячне ремесло» могло б забезпечити роботою півсотні мешканців Володимирецького району та ще багатьох людей з обмеженими фізичними можливостями — на обробці «сонячного каменю».
— До речі, проблема з відводом землі гальмує й інші інвестиційні проекти, — продовжує начальник Головного управління економіки та інвестиційної політики Рівненської ОДА Ігор Тимошенко. — Так, в Острозький район саме через проблему із земельним відводом під піщаний кар’єр не може зайти інвестор, який готовий вкласти 40 мільйонів євро у виробництво газобетонних блоків. Вже багато років не може розв’язати схожу проблему з відведенням землі під видобуток крейди та суглинку й підприємство з іноземним капіталом «Волиньцемент», що у Здолбунівському районі. Згадані інвестори готові після вичерпання ресурсу родовищ виконати всі необхідні рекреаційні роботи. А ось Любомирський завод з виготовлення силікатної цегли, що у Рівненському районі, не може розробляти родовища піску, оскільки ті розміщені на землях Міноборони...
— На мою думку, потрібно спростити процедуру видачі дозволів на відведення землі для підприємств, які мають усі необхідні документи для видобутку корисних копалин під серйозні інвестпроекти, — каже Ігор Тимошенко.
Загалом на Рівненщині видано 48 дозволів на гірничі відводи з видобутку корисних копалин, але реально проводять видобувну діяльність 27. Тобто 21 підприємство не працює, більшість — із об’єктивних причин, розповідає Ігор Тимошенко. Більше половини з непрацюючих підприємств не мають змоги розпочати діяльність через відсутність земельних відводів.
Фото автора.
Експериментальна дільниця ТОВ «Центр «Сонячне ремесло».
Начальник Головного управління економіки та інвестиційної політики Рівненської ОДА Ігор Тимошенко.