Скандальним судовим розглядом і «повислим» на Міністерстві оборони України боргом майже у чверть мільйона гривень завершилась операція із постачання військових вертолітників із нашого миротворчого контингенту до далекої Ліберії. Дислокованому в селищі Чорнобаївка під Херсоном вертолітному полку треба було терміново відправити товаришам по службі до Африки партію медикаментів та інших товарів «для життєзабезпечення». Щоб прискорити процес, необізнане із зовнішньоекономічною діяльністю командування частини А 1604 найняло в обласному центрі приватну брокерську фірму, котра підрядилася надати послуги з декларування й митного оформлення майна, переміщуваного через кордон. Командир вертолітного полку підполковник Максим Саміленко офіційно підписав із товариством з обмеженою відповідальністю (ТОВ) договір, а після завершення митних процедур було складено й акти виконаних робіт. За їхніми підсумками підрядники надали замовникові рахунок на 228,4 тисячі гривень, який... залишився не оплачений. До того ж відмову розраховуватися за своїми обов’язками у в/ч А 1604 пояснили тим, що попередньо не провели тендер, а українське законодавство забороняє без нього оплачувати будь-які роботи або послуги вартістю понад сто тисяч гривень. Обмануті брокери, щоправда, так і не зрозуміли: якщо командуванню полку було про це відомо, то чому взагалі знадобилося укладати договір, зобов’язання за яким воно свідомо не збиралося виконувати?
Брокерська фірма висунула вертолітному полку позов, який прийняв до розгляду Господарський суд Херсонської області. Під час тяжби представники частини наголошували на тому, що переміщуване через кордон майно миротворцям у Ліберії було потрібно невідкладно, і тільки терміновістю мотивоване укладання договору. Однак у суді так і не зрозуміли, чому нехтування командуванням полку норм законодавства може бути підставою ще й для невиконання взятих ним на себе зобов’язань. Тим паче що на процесі з’ясувалося: керівництво фірми-підрядника кілька разів письмово зверталося до партнерів із в/ч А 1604 із запитом щодо необхідності брати участь у торгах перед підписанням договору, однак брокерів постійно заспокоювали: ви, мовляв, тільки працюйте, і все буде нормально.
Господарський суд Херсонщини абсолютно логічно визнав позовні вимоги ТОВ цілком обґрунтованими й ухвалив стягнути з вертолітного полку (а отже, із коштів Міноборони) на користь позивача не лише 228,4 тисячі гривень основного боргу, а й додатково понад три тисячі гривень мита і витрат на технічне забезпечення процесу. Крім того, суд визнав, що договір було укладено з порушенням одразу двох статей Закону України «Про здійснення держзакупівель», що знайшло відображення й у постанові суду, копія якої є в редакції. А раз є порушення закону, то весь вищий офіцерський склад вертолітного полку, так чи інакше причетний до угоди з брокерською фірмою, має нести відповідальність — карну, адміністративну або, принаймні, дисциплінарну. Й оскільки командування частини ситуацію ніяк не коментує, автор цих рядків звернувся по коментар до військової прокуратури Херсонського гарнізону. Ось що там удалося довідатися.
— Прокуратура справді проводила перевірку зазначеного факту. Виходячи з показань офіцерів військової частини А 1604, несплата послуг брокерської фірми пов’язана з тим, що робота з оформлення митних документів була виконана не повністю — серед медикаментів, які призначалися для українських миротворців у Ліберії, були речовини, на переміщення яких через кордон потрібні спеціальні дозволи. Такі дозволи вчасно підготовлено не було, через що поставка затрималась і ротація миротворчого контингенту ледь не опинилася під загрозою зриву. Проте обставини укладення договору з’ясовуються під час додаткової перевірки, яку ще не завершено, — заявив військовий прокурор Херсонського гарнізону Костянтин Ігнатов.
Утім, вивчати тепер потрібно не так договір, як ступінь провини конкретних військовослужбовців із числа командирів вертолітного полку. Адже наявний не лише факт грубого порушення ними законодавства України, визнаний судом, а й спроба примітивного обману бізнесменів. А обман у грошових питаннях, погодьтеся, вочевидь іде врозріз із поняттями офіцерської честі. За царя пани офіцери через таке не те що подавали у відставку, а й навіть стрілялися. А в нас, схоже, роблять вигляд, ніби нічого особливого й не сталося.
Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.