Нещодавно в трьох селах Одеської області відбулися позачергові вибори сільських голів. Звісно, що й передвиборна кампанія, і сам процес голосування не залишилися непоміченими місцевими організаціями політичних партій. Вони й не приховували, що розглядають ці вибори як об’єктивну оцінку діяльності Партії регіонів в області. До речі, на минулих у жовтні 2010 року саме Партія регіонів домоглася в Одеській області переконливої перемоги на всіх поверхах місцевого самоврядування — від селищної до обласної рад, де були сформовані фракції, що мають арифметичну більшість депутатських голосів і здатні приймати будь-які рішення без погоджень з іншими політичними силами.

НП місцевого масштабу

 

У селі Чернече Балтського району сільський голова Андрій Гончарук достроково склав повноваження. На вакантну посаду претендувало троє кандидатів. Як і припускали селяни, основна боротьба розгорнулася між двома керівниками фермерських господарств — Валентиною Білою та Світланою Білоус.

Трохи більш ніж через годину після завершення голосування було підбито підсумки — за Валентину Білу віддали 212 голосів, за Світлану Білоус — 210. Виборчі бюлетені, як того вимагає закон, були законвертовані й опечатані печаткою виборчої комісії. Несподівано голова дільничної комісії після завершення цієї процедури запропонував розкрити конверти і перерахувати голоси. Перерахували — результат виявився попереднім.

Під час складання протоколу №1 засідання дільничного виборчкому про підрахунок голосів виникли суперечки, і голова дільничної комісії оголосив перерву в її роботі до ранку. Але і вранці суперечки тривали. Вони досягли такого напруження, що одному із членів виборчої комісії стало зле і довелося викликати для надання медичної допомоги «швидку допомогу», яка госпіталізувала хворого.

А тим часом із райцентру Балта терміново прибули представники райдержадміністрації, які за зачиненими дверима провели зустріч із головою дільничної комісії. Зміст цієї розмови невідомий, натомість відомо, що відразу після її завершення почався новий перерахунок голосів. Під час його проведення «несподівано» з’ясувалося, що переможець виборів змінився — ним стала Світлана Білоус.

Така безцеремонність влади, що, по суті, втрутилася в процес волевиявлення селян, викликала в останніх, скажемо так, обурення — люди зібралися на стихійний мітинг і наговорили там таких невтішних слів на адресу Партії регіонів, що відтворювати їх просто непристойно.

Ще напруженішою виявилася ситуація з виборами сільського голови в Понятівці Роздільнянського району. Висуванець від Партії регіонів Микола Греков (до речі, протягом довгих 18 років уже перебував на цій посаді) програв вибори фермерові Анатолію Томчуку. Півроку тому Микола Греков написав заяву про вихід на пенсію з посади понятівського сільського голови. Були призначені дострокові вибори, на яких він раптом вирішив, будучи вже пенсіонером, балотуватися на посаду, залишену за власним бажанням.

Голова селищної організації Партії регіонів Віра Ємельянова, вчителька місцевої школи, котра є головою дільничної виборчої комісії, попередила своє партійне начальство, що кандидатура Грекова непрохідна. З його ім’ям у селі пов’язують основний головний біль — проблеми з подачею питної води. До речі, на минулих місцевих виборах Партія регіонів здобула в цьому селі переконливу перемогу.

Підтримати однопартійця до Понятівки прибуло практично все керівництво Роздільнянського району. А в результаті підрахунку голосів з’ясувалося, що висуванець Партії регіонів програв фермерові Анатолію Томчуку, якого підтримувала Народна партія.

Звісно, що той, хто програв, подав позов до суду про визнання виборів у Понятівці недійсними через те, нібито, що мали місце фальсифікації. Роздільнянський районний суд під головуванням судді Жанни Теренчук у відкритому засіданні в задоволенні позову Миколі Грекову відмовив.

Але після оголошення рішення районного суду до Понятівки нагрянули з «візитом» функціонери Партії регіонів районного та обласного масштабів. Уже яку вони проводили роботу, невідомо, але сталося просто неймовірне — переможець виборів Анатолій Томчук відмовився від своєї перемоги, тобто від посади сільського голови, яку він не обійняв, а повторне голосування було призначено на 20 листопада. Колишньому переможцеві, який добровільно відмовився від посади сільського голови, було «рекомендовано» вступити до Партії регіонів і тоді йому гарантувалася перемога на повторному голосуванні. Що колишній член Народної партії і зробив. Він став переможцем виборів і на повторному голосуванні. Але перемогу вже здобув не народник, а регіонал.

А тим часом, після завершення виборів сільського голови Понятівки у відставку подав голова Роздільнянської райдержадміністрації Олексій Могилко.

Задля об’єктивності варто сказати, що ситуація в економічній і соціальній сферах в Одеській області почала змінюватися на краще. Цифри радувати повинні, але люди не стали від них жити краще.

Слабкість влади в тому, що вона думає не про народ, а за народ

Сьогодні в Одесі не залишилося практично ні однієї регіональної організації політичних партій, які не виявилися б учасниками НП місцевого масштабу. Так, фракція «Фронту змін» в одеській міській раді почала процедуру підготовки щодо проведення в місті референдуму з дострокового припинення повноважень міського голови Олексія Костусєва. Він, до речі, спокійно поставився до цієї події й заявив, що лояльно оцінює діяльність депутатів з підготовки до референдуму. Та ж «фронтова» фракція виключила зі свого складу двох депутатів — Володимира Рондіна та Миколу Пеструєва за те, що ті підтримують під час голосування ініціативи, пропоновані Олексієм Костусєвим.

Не обминули потрясіння й фракцію Соціалістичної партії в обласній раді — перший секретар обкому СПУ Борис Музалєв несподівано для багатьох склав із себе депутатські повноваження. А у фракції «Сильної України» в облраді два впливових депутати заявили про свій добровільний вихід із фракції.

Але, мабуть, наймасштабніші й найчутливіші удари по авторитету партії відчули на собі регіонали. Депутат міської ради від Партії регіонів Павло Серебряник звернувся із заявою в правоохоронні органи, що заступник міського голови Микола Ільченко і депутат-регіонал Олег Гоцуляк разом з директором комунального підприємства Олегом К. створили угруповання з вимагання хабарів. За результатами перевірки цієї заяви, проведеної Генеральною прокуратурою щодо заступника Олексія Костусєва, порушено дві кримінальні справи, він перебував під арештом у Лук’янівському СІЗО (згодом запобіжний захід йому змінили на підписку про невиїзд). Упродовж року щодо майже двох десятків осіб місцевого самоврядування, більшість із яких є членами Партії регіонів, правоохоронні органи порушили кримінальні справи. Здебільшого за статтями, пов’язаними з одержанням хабарів.

Тим часом, багато рішень сесії міської ради, які не могли бути прийняті без участі в голосуванні фракції Партії регіонів, викликають серед виборців нерозуміння, а часом і стійке неприйняття, і як наслідок: одесити вважають, що Партія регіонів не виконує своїх передвиборних обіцянок. Наприклад, одеситам незрозуміло, з якою метою комерційна фірма з дивною фінансовою історією стала відповідно до депутатського рішення власницею 75% частки в статутному фонді комунального підприємства «Міжнародний аеропорт «Одеса»? Або — чому зненацька відповідно до рішення міського голови Олексія Костусєва надано 200 тисяч гривень із міського бюджету на те, щоб пофарбувати стелю в сесійному залі засідань? Не може міська влада відповісти виборцям на запитання — чому бюджет розвитку Одеси за підсумками 6 місяців виконано лише на 16 %? А рішення депутатського корпусу про створення нового комунального підприємства «Одеська паливно-енергетична компанія» взагалі породило в місті багато чуток. Адже подібне комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси» уже існує. Для чого, з якою метою створено друге підприємство? Які його завдання?

Єдина політична сила, до якої в Одеській області у виборців поки що немає жодних претензій, — «УДАР Віталія Кличка». Річ у тім, що на території регіону вона тільки-но починає свою діяльність. Її регіональним керівником обрано полковника запасу Сергія Рахубенка, а в Балтській районній раді створена перша в області фракція «УДАР Віталія Кличка». Депутат розповів, що в регіональну організацію партії, яку він очолив, потягнулися харизматичні та креативні люди, котрі пропонують безліч продуктивних ідей.

Що у чутках правда?

За останні два тижні Одеса вільно чи невільно перетворилася на епіцентр політичних пристрастей. У цьому випадку йдеться про чутки, пов’язані з так званою добровільною відставкою одеського міського голови Олексія Костусєва. Наразі він перебуває на лікуванні, коментарів щодо чуток, пов’язаних з ним, не дає. Натомість у величезній кількості вони з’являються на сторінках центральних і місцевих газет, в Інтернет-виданнях. Вони посилаються на заяву начальника управління інформації одеської міської ради Ганну Осипчук, котра заявила: «Олексій Костусєв справді пішов у відставку». А сам міський голова, як ми вже зазначали, на тему своєї відставки нічого не каже. А от політичні противники Партії регіонів на місцевому рівні, передусім йдеться про партію «Батьківщина», впевнені, що відставка міського голови — справа вирішена. Керівник фракції «Батьківщина» в Одеській обласній раді Сергій Веселов, характеризуючи роботу Костусєва на посту міського голови, сказав: «Нічого з того, що обіцяла Партія регіонів, не виконано. Замість цього люди бачать постійні сварки, кадрові перестановки, урізування фінансування соціальних програм. Одне слово, команди професіоналів не вийшло, і тому постійно відбуваються заміни та пошук нових гравців. Відставка Костусєва, на мій погляд, пов’язана саме з його непрофесіоналізмом».

В обласній організації Партії регіонів чутки, пов’язані з відставкою Костусєва, не коментують.

Одеська область.

Мал. Олексія КУСТОВСЬКОГО.