У Макіївці завершився третій відкритий фестиваль театрів для дітей і юнацтва — «ТЮГ-2011».

У фестивалі взяли участь колективи із Запоріжжя, Львова, Одеси, Сум, Севастополя, Харкова, а також господарі — Донецький обласний театр юного глядача (Макіївка). Цього року Україна стала членом Міжнародної асоціації театрів для дітей і юнацтва (АССІТЕЖ), і театральні фахівці з усіх континентів — Австралії, Німеччини, Індії, США, Ісландії, Японії відвідали фестиваль, щоб ознайомитися з творчістю українських колег.

Кожен із учасників показав на фестивалі по дві роботи: конкурсний спектакль для дітей і позаконкурсний вечірній — для дорослих. Журі, до якого входили театральні критики з Донецька, Києва та Москви, разом зі своїми колегами з АССІТЕЖ не тільки дивилися роботи колективу, а й обговорювали побачене разом із творцями й учасниками спектаклів. Під час обговорення гості відзначали високий професіоналізм українських дитячих театрів, майстерність акторів, режисерів, художників, але нарікали на те, що в репертуарі фестивальної афіші було мало спектаклів на сучасну тему.

Івіца Сіміч, генеральний секретар АССІТЕЖ, так сформулював проблему: «Діти заслуговують, щоб бути активно залученими до всього, що відбувається на сцені. Вони повинні розпізнавати це як свій світ, знаходити відповіді на свої запитання. Вони не повинні потрапляти в ілюзію неіснуючого простору, або неіснуючого часу».

Спектакль Львівського театру для дітей і юнацтва — «Оскар...» за однойменною п’єсою французького драматурга Еріка-Емануїла Шміта зібрав цілий букет нагород: «За кращий спектакль»; «За кращу режисуру» — Олексій Кравчук; «За кращу жіночу роль» — Олена Крилова та Леся Шкап’як; спеціальний диплом фестивалю «За художнє вирішення спектаклю і світло». Історія невиліковно хворого десятилітнього хлопчика, котрий пише листа Богові, у сценічному викладі львів’ян цікава за формою, переконлива емоційно. Ця робота була показана й у конкурсній програмі, і дорослому глядачеві. В обох випадках спектакль пройшов з великим успіхом.

У номінації «За кращу сценографію» лауреатом став Юрій Береза (Сумський театр для дітей і юнацтва, спектакль «Шукай вітру в полі»), у номінації «За краще музичне вирішення» — Сергій Божко (спектакль Донецького обласного російського ТЮГу «Принц і жебрак»). Диплом «За кращу чоловічу роль» присуджено артистові Запорізького театру для молоді Юрію Куліничу за роль Джека в спектаклі «Тринадцята зірка», за кращу жіночу роль другого плану — Ірині Охотниченко за роль Мишильї в спектаклі «Принцеса Пирліпат» (Одеський театр юного глядача).

У номінації «За кращу чоловічу роль другого плану» лауреатом став артист Севастопольського театру для дітей і молоді Матвій Черненко (роль Кощея в спектаклі «Як Іванко по Діда Мороза літав»).

Журі фестивалю й іноземці високо оцінили позаконкурсні роботи: спектакль Сумського театру «Коханий нелюбимий» за п’єсою Ярослава Стельмаха і спектакль Донецького обласного російського ТЮГу «Чайка». Гелена Сергутіна за роль Ніни Зарічної та Леонід Ландковський за роль Соріна нагороджені спеціальними дипломами фестивалю.

День закриття свята збігся з 40-річчям Донецького обласного російського театру юного глядача (м. Макіївка).

Сцена зі спектаклю Донецького обласного російського ТЮГу «Принц і жебрак».

Фото автора.