Більшість комунальних підприємств у райцентрах Херсонщини ледь зводять кінці з кінцями, а найчастіше ще й вимагають бюджетних дотацій. І гроші міськрадам без заперечень дають, оскільки без цих КП не обійтися: вони забезпечують постачання міст і селищ водою, теплом, вивозять побутові відходи.
А от у місті Гола Пристань замислилися: чи не можна все-таки зменшити витрати на утримання комунальників, відмовившись від усталеної за десятиліття «спеціалізації» без шкоди для якості та обсягу виконуваних ними робіт? З’ясувалося, що таке цілком можливо й навіть не потребує якихось надзусиль.
Ще недавно в Гопри було три комунальні підприємства — КП «Водоканал», відповідальне за системи водопроводу та каналізації, КП «Добробут», яке доглядало за газонами і скверами, організовувало утилізацію сміття, і КП «Теплоенерго», відповідальне за роботу дев’яти міських котелень. Однак з масовим переходом власників квартир у місцевих багатоповерхівках на автономне опалення від чотирьох котелень із дев’яти через непотрібність довелося відмовитися. Та тільки різке зменшення обсягу робіт зовсім не зменшило витрати на «армію» управлінців, що керували господарською структурою, хоча вона й так не була прибутковою. От муніципальна влада Голої Пристані й наважилася «порушити канони» — злили воєдино КП «Добробут» і КП «Теплоенерго», що займалися різними видами діяльності, зберігши їхню виробничу базу.
Уже кілька місяців по тому з’ясувалося, що результати роботи від цього не погіршилися. А от штатна чисельність співробітників після реорганізації за рахунок скорочення директорів, заступників, головних інженерів і бухгалтерів зменшилась із 89 до 70 осіб.
— Від об’єднання комунальних підприємств ніхто не прогадав — обійшлося без соціальних конфліктів, навіть скорочені керівники не стали в чергу на «біржу праці». Хтось із них пішов на пенсію за віком, іншим підшукали роботу в тому ж комунальному підприємстві. Зате економія на утриманні «білих комірців» під кінець року наближається до 80 тисяч гривень — значна сума для комунального господарства, що обслуговує місто з населенням трохи більш як 17 тисяч осіб. Ці кошти поступово вкладаємо в благоустрій: наприклад, газони в центрі міста стали справжніми квітниками. Крім того, нині купляємо нові зручніші й естетичніші контейнери для побутових відходів — одне слово, були б гроші, — розповідає міський голова Голої Пристані Анатолій
Негра.
Шкода тільки, що приклад сусідів з Гопри не завжди наслідує муніципальна влада інших селищ і міст районного значення на Херсонщині. Зіштовхнувшись зі зменшенням кількості споживачів тієї або іншої комунальної послуги, там над реорганізацією КП не замислюються, а просто «розкладають» витрати на тих користувачів, що залишилися. У підсумку виходить, що централізований обігрів або водогін жителям райцентрів стає в три-чотири рази дорожче, ніж у тому-таки Херсоні. А подорожчання стимулює дедалі більшу кількість сімей відмовлятися від комунальних послуг, вишукуючи можливості для «самозабезпечення», що ще швидше призводить комунальні структури якщо не до повної руйнації, то до постійного випрохування все більших і більших дотацій з міської скарбниці, яка теж «не гумова».