Чи то бюджетні запаси не дуже великі, чи то витрачали їх неприпустимо щедро — це спробували з’ясувати у Хмельницькій ОДА. Адже протягом першого півріччя працівники обласного КРУ виявили різних фінансових порушень більш як на 109 мільйонів гривень. Якщо частину витрат можна назвати просто нераціональною чи безгосподарною, то частина призвела до збитків у 36 мільйонів гривень. Через нерозпорядливість тільки державний та місцевий бюджети втратили понад три з половиною мільйона гривень.
Хоч як дивно, найбільше фінансових порушень — понад десять мільйонів гривень — допущено саме в установах органів державної влади. Майже вісім мільйонів гривень втрачено у сфері житлово-комунального господарства, близько шести мільйонів — в аграрному секторі та у сфері використання природних ресурсів. Найчастіше мільйонні суми втрачалися через те, що вчасно не перераховували плату за оренду державного та комунального майна. А інколи місцеві органи влади чи установи дозволяли собі надавати в користування природні та матеріальні ресурси за надто заниженими ставками або й зовсім без будь-якої плати.
Зрозуміло, що такі «поступки» на руку окремим підприємствам та підприємцям. Зате скільки втрачає від цього бюджет. Адже тільки стараннями ревізорів удалося відшкодувати майже 27 мільйонів гривень. А тим часом про ці негаразди йдеться на всіх рівнях уже не перший рік.
Особливо це стосується здавання в оренду земель резервного фонду, де найбільше помітні фінансові втрати. Для об’єктивності варто зазначити, що трапляються вони не тільки через погану роботу чиновників, а й через прогалини в законодавстві, коли не завжди вдається оформити орендні стосунки належним чином. «Та це не повинно стати на заваді оформленню тимчасових угод користування землею, — переконаний голова ОДА Василь Ядуха. — Кожна сотка ріллі в області має не тільки бути чітко облікована, а й працювати і на людей, і на бюджет». Отож уже найближчим часом, до початку масових посівних робіт, усі формальні неузгодженості в земельній сфері мають бути ліквідовані. Таке завдання стоїть перед усіма райдержадміністраціями.
Очевидно, ця робота була б ефективніша, якби до неї активно долучалися всі правоохоронні органи. Адже з початку року до прокуратури, міліції та СБУ ревізори передали матеріали близько сотні справ, які стосувалися саме фінансово-бюджетних порушень та відвертих махінацій із грошима. Однак за наслідками ревізорських перевірок порушено лише 32 кримінальні справи.
Отож ефективність роботи щодо збереження бюджетних коштів правоохоронними органами можна оцінити лише на тридцять відсотків.
Утім, в області не втрачають надію, що справу вдасться зрушити з місця. Тільки за півріччя у краї притягнуто до адміністративної відповідальності майже півтисячі осіб, які допустили порушення у фінансовій сфері. А ревізорам удалося відшкодувати понад 75 відсотків від виявлених бюджетних втрат. Для порівняння: торік відшкодування не перевищувало п’ятнадцяти відсотків від виявлених порушень.