Дефіцит жита на Вінниччині нинішнього року становить майже сім тисяч тонн. Такі дані оприлюднили фахівці обласного управління агропромислового розвитку. Для забезпечення потреб регіону щорічно треба збирати не менш як 20 тисяч тонн зерна цієї культури. Насправді цього року намолотили трохи більше половини від названої цифри. Прогнозні показники його посіву — 13,5 тисячі гектарів. Насправді засіяли тільки половину відведеної площі. У деяких районах насіння не поклали в грунт на жодному гектарі. Приблизно десяту частину від запланованого матимуть жита в Бершадському, Теплицькому, Шаргородському та Ямпільському районах. Ще менше — у Вінницькому, Літинському, Теплицькому, Тиврівському та Хмільницькому районах. Тут навіть насіння не запасли у достатній кількості.
Керівник одного із сільгосппідприємств так пояснив причину нехтування цією зерновою культурою:
— Традиційно жито у нашому регіоні має нижчу врожайність, ніж пшениця. Та й платять за нього менше порівняно із зерном тієї ж пшениці.
Однак головна причина в іншому. За словами співрозмовника, найкраще жито родить на Поліссі — у Волинській, Чернігівській, навіть сусідній з Вінниччиною Житомирській областях. Змагатися з ними нема сенсу — там врожаї все одно на порядок вищі. «Економічно вигідніше купити зерно у сусідів, — наголошує керівник господарства. — Кожен нині рахує витрати й прибутки. Я особисто не раз пояснював це в районному управлінні агропромислового розвитку, «відкривав» на це очі обласним фахівцям, проте у них своя точка зору: наполягають, щоб сіяли і край. Це те саме, що рекомендувати в Криму сіяти цукрові буряки. Причина в економічній доцільності, інших проблем тут немає», — наголошує співрозмовник.
Вінницька область.