З досвідом і проблемами фермерського господарства «АКО», що в селі Острожець Млинівського району, яке спеціалізується на вирощуванні моркви, цибулі та капусти, ознайомився голова Рівненської ОДА Василь Берташ. Інтерес керівника області до цього господарства пояснюється тим, що тут освоїли новітні технології вирощування екологічно чистих овочів.
Сергій Сорока разом із своєю сім’єю у фермерстві — з 1992 року. Спочатку взяв для обробітку 50 гектарів. Потім до 128 гектарів розширив цей клин орендованими паями, за які нині виплачує власникам по 1200 кілограмів збіжжя. Пробував займатися птахівництвом, вирощуванням зернових. Але все-таки вирішив займатися овочівництвом (нині на Рівненщині із шести сотень фермерських господарств лише півтора десятка масштабно вирощують овочі).
— Овочівництво — специфічна сільськогосподарська галузь, ризикований бізнес, бо потребує великих організаційних, трудових та фінансових ресурсів і залежить не лише від природних чинників, — каже Сергій Сорока, представляючи плантацію моркви, — але водночас це доволі цікава в агрономічному аспекті справа. Ось, приміром, нинішній рік вважається не дуже сприятливим для моркви. У мене, слава Богу, вона вродила добре.
Особливості природи, погоди, техніки Сергій Сорока врахував не лише при вирощуванні моркви, а й капусти. У нього, приміром, є спеціальна капуста для голубців — із широкими та глибокими листками. Є капуста стандартних розмірів для салатів та борщів — спеціально для продажу в супермаркетах. Є з об’ємними багатокілограмовими головками.
— Вважають, що розміри капусти здебільшого регулює природа, — роз’яснює фермер, — ми ж на власному досвіді практикуємо вплив агрономічних чинників. Приміром, якщо потрібна більш велика капуста, висаджуємо 35 тисяч штук розсади на гектар. Для меншої розмірами — 40 тисяч штук розсади. Врожайність в обох випадках довели до 80 тонн з гектара. Тут, звичайно, одна із запорук успіху — високопродуктивна техніка. До речі, торік для кращого впровадження новітніх технологій придбали чотири нові трактори.
Одна з механізованих ділянок — сортування цибулі. Тут всі операції — групування цибулин за розмірами, якістю, станом очистки — виконує машина іноземного виробництва. Спеціалізовану техніку використовуватимуть і на копанні моркви, яка майже на сто відсотків має стандартні розміри.
Втім, попри справжній новаторський підхід до справи, в «АКО» є і низка проблем. Одна з них — зберігання продукції:
— Нашого овочесховища не вистачає, щоб закласти у нього всю вирощену продукцію, — ділиться наболілим з головою Рівненської ОДА Василем Берташем фермер Сергій Сорока. — Потрібно принаймні ще одне для зберігання двох-трьох тисяч тонн овочів. Його будівництво коштує в межах шести мільйонів гривень. Самотужки нам таке будівництво не осилити. Тут потрібна підтримка держави, навіть більше — цільова державна програма. От я був у Німеччині, Польщі й переконався, чому їхня продукція завжди свіжа і, відповідно, найбільш ходова в такі «пікові» місяці, як березень, квітень, травень. А все тому, що довгострокове якісне зберігання овочів, фруктів забезпечене там саме холодильними системами. А в нас це проблема. Інша — у збуті вирощеного врожаю. Де ми тільки не шукаємо партнерів — і в межах області, і за її межами! Інколи завдяки напрацьованим схемам, інколи — важко, але все-таки знаходимо шляхи реалізації. І все-таки у цьому напрямі також хотілося б більшої стабільності та підтримки.
Аналізуючи побачене та почуте, голова Рівненської ОДА Василь Берташ наголосив, що його нинішній візит в «АКО» став своєрідною практичною підготовкою до найближчої зустрічі з представниками фермерських господарств Рівненщини. Саме там, під час «круглого столу», буде проаналізовано і досягнення, і передовий досвід, і упущення, і нагальні потреби для виробників сільгосппродукції. Одне з перспективних бачень керівник області назвав безпосередньо в Острожці — при управлінні агропромислового розвитку необхідно створити маркетингову службу, аби вона була координатором збуту сільгосппродукції, вирощеної у господарствах Рівненщини. Ще одна перспектива — у нарощуванні обсягів переробки вирощеного селянами врожаю.
Щодо переробки, то «АКО» вже зробило перший крок у цьому напрямі — засолило кілька тонн огірків для збуту в торговельній мережі. Є також намір використовувати для закваски капустяні відходи. Цей продукт неодмінно матиме попит, переконаний Сергій Сорока, якого підтримує його син Микола, котрий навчається на технолога, щоб у фермерському господарстві допомагати батьку в переробці вирощеного врожаю.
Рівненська область.
Голова Рівненської ОДА Василь Берташ розмовляє з керівником фермерського господарства «АКО» Сергієм Сорокою.
Фото Євгена ЦИМБАЛЮКА.