На Волині цієї осені стало ще однією спортивною спорудою більше. У середині вересня гостинно прийняв учасників районного фестивалю фізкультури і спорту оновлений стадіон у селі Піддубці, що неподалік від обласного центру. Аби це свято відбулося на високому організаційному і спортивному рівні, чимало cтарань доклав народний депутат України від Партії регіонів Анатолій Горбатюк. І це аж ніяк не єдина добра справа, зроблена ним для земляків. Про це ми довідалися, побувавши у цьому приміському селі.
Храм, в якому бувала Леся Українка
Першим, що вразило в Піддубцях і змусило з повагою подивитися на це село, стала Свято-Покровська церква. Такої краси храмів в Україні небагато. Тринадцять куполів прикрашають його: дванадцять зведено на честь святих Апостолів, тринадцятий — прославляє самого Ісуса Христа. Служіння в храмі не припинялося навіть під час минулої війни. Тобто вже майже 270 років у ньому звучить слово Боже.
Важко повірити, що зведеного у першій половині XVІІІ століття храму могло б вже не бути. 20 травня 1960 року буревій зірвав з церкви покрівлю. Влада тоді поставила парафіянам ультиматум: якщо до 1 вересня вони не накриють храм, його закриють. За короткий термін жителі Піддубець, сусідніх сіл Гаразджа і Вишнів зібрали 20 тисяч карбованців (то були чималі гроші на ті часи) і відремонтували дах. Не перевелися добродійники і сьогодні. З одним з них, народним депутатом Анатолієм Горбатюком, ми мали змогу того дня поспілкуватися.
— Наш храм славний ще й тим, що у ньому була Леся Українка, — каже Анатолій Горбатюк. — У квітні 1891 року вона приїздила сюди провідати свою подругу Маню Биковську, яка працювала в Піддубцях вчителькою церковно-парафіяльної школи. Цю подію письменниця описала в нарисі «Школа». Хочемо поставити на церковному подвір’ї пам’ятник, який би відображав цю подію. Вже є згода на це керуючого Волинською єпархією УПЦ митрополита Нифонта. Імовірно, що відновимо і монастир, який колись діяв тут.
— На погості, — продовжує Анатолій Олексійович, — збудували церковний будиночок. У ньому розмістимо недільну школу для дітей, знайдеться тут і місце для репетицій церковного хору, відзначення важливих церковних подій (є трапезний зал і кухня). Передбачено навіть кілька кімнат, де можна поселити прибулих до храму людей. Адже поклонитися чудотворній іконі Піддубцівської Божої Матері та спускній іконі Петра і Павла сюди раніше з’їжджалося багато людей. Тут є і мої пожертви на будівельні матеріали та виконання робіт.
Показав нам Анатолій Горбатюк і руїни великого тваринницького комплексу. У 1970-ті роки минулого століття, щоб нашкодити парафіянам, його спорудили поруч з храмом. Тепер сільська рада за сприяння свого земляка—народного депутата планує створити там житловий масив, який відповідав би всім європейським стандартам. Хочуть тут відновити і дамбу зі ставком, про які згадує в своєму творі Леся Українка. Передбачають зробити і четвертий заїзд у село. Він позначений на старих картах. Вочевидь саме ним 120 років тому їхала поетеса до своєї подруги в Піддубці.
Красу не треба приховувати
Раніше з шосе Луцьк — Рівне храм майже не проглядався. Цього року весною за ініціативи народного депутата узбіччя магістралі звільнили від зайвих дерев. Тепер проїжджаючи повз село, подорожні бачать церкву впродовж кількох кілометрів. Хоче Анатолій Горбатюк встановити на шосе ще й біг-борди з її зображенням. Тоді про храм у Піддубцях знатиме більше людей. А щоб його було видно ще й вночі, Анатолій Олексійович напередодні цьогорічного Великодня встановив прожектори, які підсвічують церкву темної пору доби. У храмовий комплекс, як пам’ятка архітектури, входить і в’їзна брама. Під час реставрації на внутрішній і зовнішній її сторонах за кошти Анатолія Горбатюка встановлено дві виконані на граніті ікони «Святої Покрови» і «Святих Петра і Павла». Посприяв народний депутат також і в тому, щоб за бюджетні кошти відремонтували сільські вулиці, які ведуть до храму, облаштували майданчик для паркування автомобілів парафіян і паломників. Неоціненну допомогу в цьому йому надав голова Державної служби автомобільних доріг України Володимир Демішкан.
Не залишилися осторонь проблем старого храму й депутати Донецької обласної ради, які довідалися, що підземелля святині потерпають від перезволоження території. Так депутат від Партії регіонів Олег Набієв перерахував 30 тисяч гривень на виконання проекту водовідведення. Проект вже розроблено, а ось коштів на меліорацію не виділено. Все це гальмує виконання інших реставраційних робіт, а також благоустрій території. Прикро, адже на це з державного бюджету мали виділити півтора мільйона гривень.
У здоровому тілі здоровий дух
Другим об’єктом гордості для Піддубців став сільський стадіон. Раніше це був просто вигін з футбольними воротами, де паслися гуси, кози, сьогодні ж — одна з найкращих в області спортивних споруд. З ініціативи Анатолія Горбатюка і його молодшого брата Бориса — сільського голови Піддубець, стадіон огороджено, до нього прокладено дорогу. Чимало зроблено, щоб облагородити саме футбольне поле. Його вирівняли, підсіяли травою, підживили мінеральними добривами.
Показав нам Анатолій Горбатюк і бігову доріжку. Такої, як у Піддубцях, немає на жодній спортивній арені області. Аби облаштувати її покриття, довелося висипати сотні тонн дрібного гранітного відсіву, зробити відповідної товщини основу з піску і щебеню. Тепер на ній без ризику отримати травму можуть тренуватися легкоатлети.
Є тут і двоповерхове приміщення з vіp-трибуною, роздягальнями, великою душовою, кімнатою для суддів. Вздовж периметра футбольного поля встановлено лавки для глядачів. Та згодом, як пояснив Анатолій Олексійович, замість них облаштують трибуни.
Головне, що стадіон не пустує.
Мріє Анатолій Горбатюк, що з часом футбольна команда Піддубець виступатиме на першості області з футболу. Тішить його і те, що відтепер сільська молодь матиме де гартувати себе фізично і духовно. До речі, цього року Анатолій Горбатюк разом із депутатами Піддубцівської сільської ради відновив мотодром в селі Гаразджа. Там вже двічі відбувалися всеукраїнські мотогонки.
Тож волинським спортивним функціонерам є з кого брати приклад.
Піддубці
Волинської області.
З цієї трибуни сільського стадіону добре видно і спортивну арену, і самі Піддубці. Народний депутат Анатолій Горбатюк і секретар сільської ради Борис Драницький (праворуч).
Сьогодні, 14 жовтня, храмове свято Свято-Покровської церкви у селі Піддубці.
Фото Миколи ЯКИМЕНКА.