Нематеріальна культурна спадщина Чернігівщини – одна зі складових національної ідентичності і культурного надбання нашого народу. Про виявлення та збереження її елементів говорили на брифінгу в медіацентрі ОВА.
За словами директорки департаменту культури і туризму, національностей та релігій ОДА Людмили Замай, з липня 2018 року в області діє Експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини.
«За цей відносно короткий період ми включили до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини два від області – це художнє дереворізьблення та Олешнянське гончарство Чернігівщини. Це гарний результат. – каже Людмила Замай. – Головна мета — зробити всі елементи нематеріальної культурної спадщини не лише історичною пам’яткою, а й частиною сучасного життя. Особливе значення має залучення до цієї тематики місцевих майстрів, громадських активістів, краєзнавців, бібліотечних працівників».
На Чернігівщині за підтримки департаменту культури і туризму, національностей та релігій ОДА роботу щодо виявлення, ідентифікації, популяризації елементів культурної спадщини здійснює Обласний центр народної творчості.
На сьогодні обласний перелік налічує 25 елементів унікальних традицій та ремесел краю, 14 з них – гастрономічна складова.
Робота щодо виявлення елементів нематеріальної культурної спадщини розпочинається з громад. Зібрані дані (основні відомості, інформація про передачу знань та навичок, носіїв, соціальну функцію, заходи з охорони, ризики та загрози тощо) фіксуються в обліковій картці. Надалі постійно проводяться моніторинги та заходи з популяризації таких елементів.
Проте через постійні обстріли під загрозою зникнення наразі перебувають елементи нематеріальної культурної спадщини в прикордонних громадах Чернігівщини.
За матеріалами Чернігівської ОВА.