6 грудня в столиці Парагваю місті Асунсьйон українська делегація на на чолі із заступницею Міністра культури та стратегічних комунікацій з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Анастасією Бондар отримала сертифікати за включення двох елементів до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО. 

Ця визначна для України подія відбулася у межах 19–ї сесії Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини.

Відтак, до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства включений перший міжнародний елемент від України спільно з Естонією «Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць». Раніше до цього списку вже внесено три українські елементи – «Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості» в 2013 році, «Традицію Косівської мальованої кераміки» в 2019 році та «Орьнек – кримськотатарський орнамент та знання про нього» в 2021–му.

Водночас до Реєстру належних практик з охорони нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО включили «Програму з охорони кобзарсько–лірницької традиції». Це перша практика від України у цьому Списку.

За словами Анастасії Бондар, іноземні партнери щиро вболівали за українські елементи та з цікавістю зверталися за розповідями та поясненнями.

«Ми привезли на конференцію велику кількість писанок, що дало змогу представити все розмаїття нашої традиції та мистецтва розписування яєць. Окрім того, з нами в делегації був носій–практик кобзарсько–лірницької традиції Тарас Компаніченко, який наочно демонстрував музичні інструменти та заспівав козацьку думу, під час оголошення результатів голосування», – підкреслила заступниця Міністра.

Включення української традиції та мистецтва оздоблення яєць й програми з охорони кобзарсько–лірницької традиції до Списків нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО, підвищує інтерес до українських традицій і стимулює міжнародну підтримку у збереженні нематеріальної культурної спадщини.

Нагадаємо: Україна вперше взяла участь у роботі Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань охорони нематеріальної культурної спадщини після того, як у червні 2024 року була обрана до його складу.

За матеріалами Міністерства культури і стратегічних комунікацій України.
Фото UNESCO.