Львів змагатиметься за цей престижний титул із містом Никшич (Чорногорія). Наступний етап передбачає доопрацювання заявок фіналістами до літа 2025 року, після чого журі прийме остаточне рішення восени 2025-го.
Цьогоріч Львів став першим українським містом, яке бере участь у конкурсі такого рівня. Підготовка заявки тривала майже півроку. До процесу її формування долучилось понад 500 фахівців у сферах культури, освіти, історії, психології, медіа та з інших напрямів. Серед учасників – представники культурних індустрій, митці, дослідники, партнери з інших міст України та польського Любліна.
Тема заявки Львова – «Responsibility to Be» (Відповідальність бути). Ця концепція – результат роботи всієї культурної спільноти. Вона акцентує на ролі культури у збереженні людяності в умовах криз і випробувань. Програма заявки включає платформи сучасного мистецтва, літератури, театру, музики, проєкти з міської інфраструктури, дослідження й освітні ініціативи. Особливу увагу приділено роботі з травмою, збереженню пам’яті про загиблих, фіксації злочинів війни, деколонізації та інклюзії.
Нагадаємо, конкурс «Європейська столиця культури», заснований Європейським Союзом у 1985 році, щорічно відзначає міста, які демонструють видатний культурний потенціал. Титул не лише сприяє розвитку культури, але й приносить значні економічні та соціальні вигоди для міста-переможця.
Наступні два роки визначатимуть майбутнє Львова в цьому конкурсі. Восени 2025 року Єврокомісія оголосить переможця, який стане четвертою культурною столицею Європи серед країн-кандидатів після Нового Саду (Сербія, 2022), Бодо (Норвегія, 2024) та Скоп’є (Північна Македонія, 2028).
За матеріалами Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.
Фото Антоніни Вишневської.