Найпопулярнішими електронними послугами залишаються сервіси Дії, реєстрація транспортних засобів та отримання інформації з державних реєстрів. 

Позитивні зміни в оцінці українцями електронних державних послуг зафіксувало дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС). 

Більшість українців підтримує тренд на цифровізацію. Кожен другий опитаний віддає перевагу онлайн–сервісам. При цьому 31 % респондентів поєднує електронні та традиційні способи отримання послуг, а 11 % повністю віддають перевагу офлайн–формату.

Також дослідження виявило несподівану тенденцію щодо користування цифровими послугами. Якщо у 2023 році ними активно користувалися 64 % респондентів, то цьогоріч цей показник рівний 55 %. Дослідники припускають, що причина полягає в автоматизації процесів та зменшенні потреб в одноразових послугах – ще більше процесів відбуваються без «ручного» регулювання.

Також КМІС визначили, що 67 % респондентів зазначили відсутність потреби в цифрових сервісах, 44 % вказали на нестачу необхідних навичок, а 26 % висловили недовіру до онлайн–формату.

У результаті, попри деяке зниження рівня активності, загальна задоволеність українців електронними державними послугами залишається на високому рівні.

Аналітику презентували експерти Валерія Коваль, заступниця керівника з розвитку електронних послуг Мінцифри, Антон Грушецький, виконавчий директор КМІС, та Олена Урсу, керівниця групи проєктів Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні з демократичного врядування.

Дослідження провели на замовлення ПРООН в Україні за підтримки Швеції в межах «Проєкту підтримки Дія» та в партнерстві з Міністерством цифрової трансформації України.

За матеріалами Міністерства цифрової трансформації України.