1 лютого 2025 року в Ужгороді відбулася перша міжнародна конференція «Співпраця заради стійкості» за участю 28 делегацій країн-партнерів, а також від Єврокомісії та ЮНЕСКО. У тому числі 18 делегацій на рівні міністрів та заступників міністрів Культури.
Захід відкрився наступного дня після однієї з найбільш зухвалих атак Росії на українську культурну спадщину – постраждав від балістичних ракет історичний центр Одеси, зокрема, об’єкти під захистом ЮНЕСКО.
Під час відеозвернення до учасників конференції Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак наголосив, що російська культура виправдовує російські злочини і закликав посилити санкції проти російських пропагандистів.
«Весь цвіт української нації за долю секунди був знищений в урочищі Сандармох в росії. Тоді за один день росіяни розстріляли понад 100 діячів української культури. Цей злочин став відомим як «Розстріляне відродження». Тоді як і зараз росія боялася української ідентичності, бо культура це те, що робить нас нескореними й сильними. Українська культура подібна до Фенікса, її роками намагаються знищити росіяни, але вона відроджується з попелу знову і знову. Саме здатність до реінкарнації підтверджує, що українська культура вічна», – наголосив Андрій Єрмак.
Комісар ЄС з питань справедливості між поколіннями, молоді, культури та спорту Гленн Мікаллеф, який очолював делегацію Єврокомісії, запевнив, що «Європейська комісія надаватиме допомогу Україні скільки це потрібно. Європа буде з вами, оскільки ми розуміємо, що ви боретеся за нашу свободу щодня. Майбутнє України – це Європейський Союз. Україна – це Європа».
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький відкрив дискусію із закликом до консолідації зусиль партнерів для захисту та відновлення української культурної спадщини, яка зазнає колосальних втрат внаслідок військової агресії Росії.
«Ми хочемо донести до світової спільноти чіткий меседж про те, що потрібно захищати українську культуру. Сьогодні важливо консолідувати міжнародну підтримку української культури. Також нам потрібно докладати більше зусиль, щоб оцінювати пошкодження та втрати», – акцентував Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький під час відкриття конференції.
Формат конференції став практичним втіленням Плану внутрішньої стійкості України, який був представлений у Парламенті Президентом України Володимиром Зеленським. Одним із десяти пунктів цього стратегічного документу, а отже, й опор національної стійкості, визначений «Культурний суверенітет».
Спеціальний гість конференції письменник, поет та волонтер із Закарпаття Андрій Любка виступив із надихаючою промовою, в якій розповів про жертовний подвиг Максима Плеша, талановитого митця й філософа, який залишив творчу кар’єру та загинув на фронті, захищаючи Україну як доброволець.
«Допоможіть зберегти нашу культуру, оскільки вона допомагає берегти нам країну», – звернувся він до учасників конференції.
За матеріалами Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.