Попри те, що інсульт вражає мозок, а не серце, він належить до серцево-судинних захворювань, оскільки виникає через проблеми з кровопостачанням, зазвичай – блокування або розрив кровоносної судини головного мозку.
Останні кілька років держава системно працює над тим, аби забезпечити пацієнтів з інсультом якісною діагностикою, лікуванням та реабілітацією, які є безоплатними, адже фінансуються державою в межах Програми медичних гарантій.
Для впровадження якісних змін МОЗ почало системно працювати над кількома напрямами, які відповідають цілям європейського плану дій у боротьбі з інсультами до 2030 року.
В межах інфраструктурного етапу реформи було чітко визначено мережу медичних закладів – інсультних центрів, які мають все необхідне обладнання та сформовану команду мультидисциплінарних фахівців.
Наразі 227 лікарень по всій країні законтрактовані за відповідним пакетом з Національною службою здоров’я України, де пацієнти мають змогу отримати безоплатні послуги при гострому мозковому інсульті.
Високий кров'яний тиск – один із найвагоміших факторів ризику інсульту, однак його можна і треба контролювати. Пацієнти з гіпертонією можуть скористатися урядовою програмою реімбурсації «Доступні ліки» та отримати необхідні ліки безоплатно чи з частковою доплатою. У перелік «доступних ліків» входить 241 торгова назва лікарських засобів, що включені до розділу препаратів для лікування серцево-судинних та цереброваскулярних захворювань.
Симптоми інсульту легко запам’ятати за абревіатурою МОЗОК:
Мовлення. Нерозбірлива мова або нерозуміння слів.
Обличчя. Раптова асиметрія обличчя або «крива» усмішка.
Запаморочення. Втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).
Очі. Раптове погіршення зору, двоїння в очах.
Кінцівки. Раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони. Немає сил потиснути руку, підняти руки.
Нагадуємо: найкращий спосіб знизити ризик виникнення інсульту – це профілактика:
• контролюйте артеріальний тиск;
• обмежуйте споживання солі, вживайте їжу з низьким вмістом трансжирів, намагайтеся дотримуватися здорового харчування;
• будьте фізично активними;
• відмовтеся від куріння та вживання алкоголю;
• якщо лікар призначив лікування діагностованого захворювання, дотримуйтесь його рекомендацій.
За перших ознак інсульту важливо не втрачати дорогоцінний час та відразу викликати «швидку» (103). Це значно підвищить шанси людини на успішне лікування та реабілітацію.
За матеріалами Міністерства охорони здоров'я України.