Черкаська область справді є лідером у створенні організацій водокористувачів (ОВК) в Україні, зокрема завдяки активній роботі з розвитку зрошувальних систем і комплексному підходу до вирішення проблем агровиробників. За останні два роки в Черкащині було зареєстровано 17 таких організацій, що об’єднують агровиробників для ефективного використання меліоративних мереж. Площі, які вони зрошують, значні — понад 17 тис. гектарів, а плани на майбутнє — збільшити цю площу до 40 тис. га.
Один із важливих аспектів цієї ініціативи — проблема зношених дощувальних машин. Як зазначає голова ОВК «Рацівська» Анатолій Філоненко, для забезпечення ефективного і сталого зрошення потрібно оновлення техніки, що потребує значних інвестицій. Саме тому фермери об’єднуються в організації водокористувачів, щоб разом вирішувати проблеми, пов'язані з поливом та меліорацією, що дозволяє не тільки забезпечити якісне зрошення, а й зберігати родючість ґрунтів.
ОВК «Рацівська» планує значно розширити площу поливних земель до 1000 гектарів, а також здійснити важливі кроки у відновленні зрошення на площі 156 гектарів у рамках субгрантового договору з Програмою USAID АГРО. Очікується, що нові дощувальні машини допоможуть у цьому процесі вже з початку наступного поливного сезону 2025 року.
Загалом розвиток ОВК в Черкащині є чудовим прикладом того, як організовані агровиробники можуть ефективно використовувати ресурси та підтримку держави і міжнародних програм для вирішення локальних проблем в аграрному секторі.
Нагадаємо: алгоритм створення та функціонування організацій водокористувачів детально прописаний у Посібнику з питань утворення та діяльності організацій водокористувачів, який розробили експерти Програми USAID АГРО спільно з Всеукраїнською аграрною радою.
За матеріалами Черкаської ОВА.