І держава цьому сприяє
Із січня нинішнього року нарешті запрацювала програма «Тролейбуси в лізинг — нове обличчя міста», яка має не лише активізувати діяльність українських машинобудівників, а й сприяти оздоровленню економіки загалом. А одним з основних фігурантів цієї програми є Львівський автобусний завод, який, переживши кілька складних років, майже рік бездіяльності, нарешті встає з колін.
Обмануті надії — вже історія...

Те, що потім розпочалося довге й болісне протистояння між робітниками та адміністрацією через невчасну виплату заробітної плати, значною мірою було зумовлено саме цією вимушеною непослідовністю замовників, кризовими часами, які настали і сильно вдарили по заводу. За тим протистоянням стежила вся Україна, ще раз переконуючись, як важливо мати сильну профспілку і сильний менеджмент, здатний знайти вихід навіть із безвихідного становища. Останній на ЛАЗі раніше, справді, не зовсім відповідав вимогам часу, тож його замінили, до речі, не без впливу профспілок.
А ще, що зовсім немаловажно, швидше, не арбітром, а терплячим порадником у цьому довготривалому конфлікті виступила влада — Львівська облдержадміністрація, котра змушувала просто у стінах своєї інституції вести перемовини і домовлятися на конкретних засадах. (41 офіційна нарада!) Якби не ця обставина, можливо, Львівського автобусного вже й не було б. І Львовом точно не курсував би соціально привабливий п’ятий маршрут, що став для багатьох городян паличкою-виручалочкою. Щоправда, як стверджує генеральний директор Ігор Малець, «ми просто, як то кажуть, «на мус» вивели «Сіті-ЛАЗ» (в народі його називають «гармошкою») на маршрут, випросивши в міської влади можливість спробувати возити на ньому пасажирів з одного кінця Львова в інший. Ніде правди діти, чимало чиновників виступали проти цього, адже були цілковито впевнені, що таким містом, як Львів, має їздити лише малогабаритний транспорт».

Отримають друге дихання і міста України, які зможуть істотно оновити свій рухомий парк, не стратившись глобально. 50 відсотків вартості тролейбусів сплачуватиме держава згідно зі своєю програмою розвитку міського електротранспорту і 50 відсотків покриватимуть за рахунок такої статті витрат, як перевезення пільговиків.
«Замовлення, що дає можливість не вмерти, а на хліб з маслом ще треба заслужити»
— Тролейбуси ми виготовлятимемо своїм коштом. Лізинговий проект розрахований на 10 років з нульовим першим внеском і проплатою рівномірними частками щомісяця, — пояснює Ігор Малець.
— І скільки машин ви згідно із завданням маєте скласти за цей час?
— 1200 — так заплановано. Однак життя корегує плани, і ми вже під час формування пакета замовлень переконалися, що роботи може бути значно більше. Уже є попередні згоди більш як із десятьма містами взяти участь у цьому проекті, зокрема з Донецьком, Львовом, Кривим Рогом, Івано-Франківськом. Триватиме робота з містами й надалі. А як маховик лише зробить перші оберти, то вже не 950, як нині, а щонайменше 2500 львів’ян будуть забезпечені роботою і добрим заробітком.
Не стояли на місці навіть у найскладніші часи
Те, що нині ЛАЗ має замовлення й очікує на нові, — заслуга його колективу і львівської школи автобусобудівників, яка не осоромила себе в найважчі часи. Люди працювали часом без зарплати, з патріотичних міркувань і все-таки створювали машини, які сьогодні «освячені» різноманітними європейськими та міжнародними сертифікатами. Лазівці вперше в Україні розробили транспорт за європейськими стандартами. Це низький рівень підлоги, місця для інвалідів, відкидний трап, поліпшений дизайн. Схожі машини виготовляють «Мерседес», МАН та «Сканія». До речі, двигун відповідає стандартам Євро-5, а комплектація від кращих виробників — корпорацій МАН і «Мерседес». Прораховано ширину автобуса, відстань між сидіннями, навіть колір поручнів відповідає нормам. У системі вентиляції також застосовано нове рішення: повітря в салон надходить не лише через кватирки у бокових вікнах, а й крізь люки, якими автоматично управляє водій. Повітря просякає крізь численні отвори у фальш-стелі, підвішеній над центральним проходом. Отже, навіть сильний потік повітря рівномірно розходиться салоном і нікому не дошкуляє.
Погодьтеся, такі сучасні машини не можна створювати без вправних робочих рук. Тож віддати належне потрібно і робітникам, які династіями працюють на заводі і для яких ЛАЗ — не порожній звук. Та все-таки, якби інвестор свого часу не вклав гроші і в переоснащення обладнання, і в нові конструкторські розробки, сьогоднішні львівські автобуси не змогли б перемагати на престижних автосалонах і конкурсах, отимувати дипломи і посісти, зрештою, в рейтингу світових продуцентів автобусів та тролейбусів почесне 5—6 місце. Тобто піднятися на одну сходинку з «Мерседесом», «Рено» та «Пежо».
«Цікаво, що коли відбувалося випробування автобусів останнього покоління, саме тих, які, можливо, возитимуть туристів під час матчів футбольного чемпіонату, машини наповнювали мішками з піском і скидали з кількаметрової висоти. Не розбилося навіть скло, — розповідає Олена Муляк, керівник прес-служби Львівського автобусного заводу. — А це щось та означає!»
Голова спостережної ради Ігор Чуркін і генеральний директор Ігор Малець (зліва направо); слюсарі Ярослав Музала, Григорій Зварич, Петро Гимон (зліва направо).
Фото Олександра КЛИМЕНКА.